80 Gbps Aktarım Hızı Sunan USB 4 2.0 Duyuruldu

USB Promoter Group tarafından USB 4 2.0 duyuruldu. Adlandırma bunun USB 4‘e sadece ikinci nesil bir güncelleme olduğunu ima etse de, 80 Gbps’ye kadar hızla selefinin aktarım hızlarını iki katına çıkarıyor.

Yeni standart, USB 4 sürüm 1.0, SB 3.2, USB 2.0 ve Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumlu olacak. Öte yandan, USB 1.0 ve Thunderbolt 4 ile ise uyumlu olmayacak. USB 4 2.0 teknik özellikleri, USB Type-C ve USB Güç Dağıtımı (USB PD) için güncellenecek.

Lisans sorunları nedeniyle, USB ve Thunderbolt paralel olarak güncelleniyor. Intel dizüstü bilgisayarlarda Thunderbolt bağlantı noktası bulunurken, AMD Ryzen dizüstü bilgisayarlarda USB 4 markası bulunuyor. Ancak Intel, Thunderbolt 4’e güncellendikten sonra bile aktarım hızları kabaca Thunderbolt 3 ve USB 4 1.0’ın hızlarına eşitti. İkinci sürümle birlikte, Ryzen tabanlı dizüstü bilgisayarlar, en azından Intel Thunderbolt 5’i duyurana kadar bir avantaja sahip olabilir.

  • Mevcut 40 Gbps USB Type-C pasif kablolar ve yeni tanımlanmış 80 Gbps USB Type-C aktif kablolar kullanılarak yeni bir fiziksel katman mimarisine dayalı 80 Gbps’ye kadar hız.
  • Mevcut bant genişliğindeki artışı daha iyi kullanmak için veri ve ekran protokollerinde güncellemeler.
  • USB veri mimarisi güncellemeleri artık USB 3.2 veri tünelinin 20 Gbps’yi aşmasını sağlıyor.
  • DisplayPort ve PCIe özelliklerinin en son sürümleriyle uyumlu olacak şekilde güncellendi.
  • USB 4 Sürüm 1.0, USB 3.2, USB 2.0 ve Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumluluk.

Yeni standart bu yıl içinde cihazlardaki yerini alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.