Bakan Özer’den ‘Öğretmenlik meslek sınavı’ reaksiyonlarına açıklama: Gölge etmeyin

‘Öğretmenlik meslek sınavı’na yönelik gelen yansılara Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açıklık getirdi.

Özer, Bengü Türk TV canlı yayınında, eğitim gündemine ait değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

2022-2023 eğitim öğretim yılına ait hazırlıkların devam ettiğini söz eden Özer, geçen periyot öğrencilere 36 milyona yakın yardımcı kaynak dağıtıldığını anımsattı.

Öğretmen meslek kanunu ve meslek imtihanlarına ait soru üzerine Bakan Özer, birinci sefer bu türlü bir kanunun yapıldığını, kanunun eksikliklerinin ve uygunlaştırma alanlarının olabileceğini söyledi.

”LÜTFEN KİMSE GÖLGE ETMESİN”

Özer, ”Bu bir meslek sistemi. Mecburilik yok. Biz bu imtihanlarda öğretmenlerimizin öğretmenlik yeterliliklerini ölçmüyoruz. Bu kamuoyunda istismar ediliyor” diye konuştu.

Öğretmenlerin aldıkları eğitimi değerlendirmenin gerekli olduğunu belirten Özer, ”Buradan kimse siyasi rant üretmeye çalışmasın. Bu mevzuyu siyasi görünürlüğü artırmayla ilgili bir ranta dönüştürürsek kaybeden Ulusal Eğitim Bakanlığı olmaz, ülke olur, çocuklarınız olur. Lütfen kimse gölge etmesin” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN ”SINAVA GİRMEYİN” ÇAĞRISI

Geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmenlere bir davette bulunmuştu. Kılıçdaroğlu, ”uzman öğretmen ve başöğretmen olabilmek için meslek imtihanına girecek öğretmenlere “sınava girmeyin” davetinde bulundu.

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Yirmi bin öğretmen atama takvimine ait de açıklama yapan Özer, 27-31 Ağustos tercihlerin alınacağını, 1 Eylül’de de öğretmenlerin okullarında atanarak misyona başlayacağını hatırlattı.

”YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK”

Covid-19 olaylarında son devirdeki artış hatırlatılarak yeni eğitim öğretim yılında nasıl bir yol izleneceği sorulan Özer, “Aynı kararlılıkla gerekli tedbirleri alarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında da yüz yüze eğitime devam edeceğiz” dedi.​​​​​​​

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.