Barış Manço Parkı’nda çabayı bölge halkı kazandı: Proje iptal

Maltepe Feyzullah Mahallesi’ndeki Barış Manço Parkı’nın belediye tarafından kafe yapılacağını belirten mahalle sakinlerinin 10 gün boyunca parklarını korumak için verdiği gayret sonuç getirdi. Maltepe Belediyesi, planlama basamağındaki projenin, mahalleli ve Maltepelilerin talebi üzerine tekrar değerlendirmeye alınarak iptal edildiğini açıkladı.

Maltepe Feyzullah Mahallesi’ndeki Barış Manço Çocuk Parkı’nın, kafe olarak işletilmesi için Belediye tarafından kiraya verildiği savları nedeniyle mahalle sakinleri 10 gün hareket yaptı. Parkın önündeki alanın kazılması nedeniyle nöbet tutmaya başlayan mahalle sakinleri, imza toplayarak şikayet dilekçelerini İBB, Maltepe Belediyesi, Kaymakamlık ve CİMER’e gönderdi. Maltepe Belediyesi’nden resmi bir karşılık bekleyen mahalleli, parkı kurtarmak için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

Protesto şovlarına 10 gündür katıldığını belirten Şems Ergün, “Parkın yakınında oturuyorum. Burası son yeşil alanlardan biri. Kiralandığını ve hedefi dışında kullanılacağını duyduk. Kısa mühlet sonra iş makineleri gelip kazmaya başlayınca burayı korumak için harekete geçtik. Parkın çocukların, yaşlıların, buradaki insanların nefes alabileceği bir alan olarak kalmasını istiyoruz. Bu bahiste Maltepe Belediyesi’ne, CİMER’e müracaatta bulunduk. Buradaki komşularımızla karar aldık, her akşam 19.30’da parkta toplanıyoruz. Parkın bizim olduğunu yüksek sesle haykırıyoruz. Parkı olduğu haliyle bırakacaklarını söylemişler. Belediyenin resmi sitesinden bildirsinler” dedi.

‘AĞAÇLARIN KESİLMESİNİ İSTEMİYORUZ’

Ağaçların kesilmesini istemediğini tabir eden Altan Molikoğlu “Her gün saat 19.30’da bir yürüyüş var. O yürüyüş burası kafe olmasın, ağaçların bir kısmı kesilmesin, bir tuvalet yapılmasın diye. Ağaçların kesilmesini istemiyoruz. Çocukların büyük bir parkı kaldırılıyor, ayıptır. Maltepe Belediyesi burayı kiraya vermiş, kafe yapacaklar, burası yok olacak” diye konuştu.

Recai Ağartan ise “Burası bir korunma yeriydi. Sarsıntı esnasında biz buraya sığınacaktık fakat artık tuvalet yapılacağını duyuyoruz. Parkımızın yok olmasını istemiyoruz” dedi.

BÜFE VE TUVALET PROJESİ İPTAL EDİLDİ

Mahallelinin aksiyonu sürerken Maltepe Belediyesi’den dün açıklama yapıldı. Belediye, parkta yapılması planlanan ‘büfe ve tuvalet’ projesinin durdurulduğunu açıkladı.

Belediyeden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Feyzullah Mahallesi Dilekli Sokak’ta yaklaşık 3 bin metrekarelik Barış Manço Parkı’nda bölge halkı ve mahalle sakinlerinin muhtaçlığını karşılamak üzere, Maltepe Belediyesi ve iştiraki Mataş A.Ş. tarafından ‘büfe ve genel tuvalet’ üretimine karar verilmişti. Büfe ve tuvalet için 3 bin metrekarelik parka, yasal mevzuata uygun toplamda 15 metrekare betonarme bir yapı inşa edilmesi planlanmıştı. Planlama kademesindeki proje, mahalleli ve Maltepelilerin talebi üzerine yine değerlendirmeye alınmıştı. Maltepe halkının taleplerine kayıtsız kalmayan Maltepe Belediye Lideri Ali Kılıç, Barış Manço Parkı’nda yapılması planlanan büfe ve tuvalet projesinin iptal edilmesine karar verdi. Böylelikle parktaki yeşil alan ve mevcut sistemin birebir biçimde korunması kararlaştırıldı.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.