Boğaziçi Direnişi’nin 500. gününde üniversitelilerden bildiri: ‘Asla vazgeçmeyeceğiz’

Cumhuriyet’e konuşan Boğaziçili akademisyenler ve öğrenciler, okuldaki tahribatın giderek ağırlaştığını lakin direnmekten vazgeçmeyeceklerini söyledi. 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör atanmasıyla başlayan hareketler, 500. gününde devam ediyor. Bulu’nun misyondan alınmasının akabinde yerine atanan Naci İnci’yi de protesto eden akademisyenler 500 gündür rektörlük binasına sırtlarını dönerek reaksiyonlarını lisana getiriyor. Cumhuriyet, aksiyonları gerçekleştiren Boğaziçililerle konuştu.

‘YARIN OLMAYACAK’

Boğaziçi Üniversitesi, Sanayi Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tınaz Ekim, 500. günde artık Boğaziçi’ndeki tahribat ve işgalin ivme kazandığını söyledi. Ekim, “Dekanlarımızı misyondan aldılar, yerlerine dışarıdan atamalar yaptılar. Enstitü müdürlerimiz misyonlarından alındı. Hukuk çabamıza devam ediyoruz. 500 değil 500 bin gün olsa da biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Bu türlü giderse yarın Boğaziçi olmayacak. Şu an sahip çıkma vakti” diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say, “Bilimsel araştırmalar sekteye uğradı. Araştırma projeleri, tez öğrencileri ortada kaldı. Okula yeni alınacak işçi, öğretim üyelerine, çalışacakları kısmın haberi daha olmadan, Boğaziçi’ne ayak basmadan alınabilecekleri bir sisteme geçtiler. Bunun ülkemize ne üzere bir yararı olabilir” tabirlerini kullandı.

Öğrenci Berkay Morkan, “Boğaziçi Direnişi, bence Gezi’den beri iktidara ‘yeter’ diyen en büyük tepki” tabirlerini kullanırken öğrenci Damla Durlu da “Tarihin gerçek tarafında olduğumuzu biliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.