Dolandırıcılığın böylesi… UYAP şifresiyle dev vurgun

Türkiye genelinde, üzerinde bankalar tarafından icra ve haciz bulunan ultra lüks araçların Diyarbakır’ın Lice İlçesinde bir icra müdürünün UYAP şifresiyle kaldırılarak rehin süreçlerine son verildiği, akabinde da satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. 8’i tutuklu, 17 sanık hakkında birden fazla dolandırıcılık kabahatinden 150’şer yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Bankaya olan kredi borçlarını ödeyemedikleri için üzerinde haciz, icra ve rehin kararı bulunan bireylere ilişkin lüks arabaların üzerindeki rehin kararlarını Lice Adliyesindeki bir yazı işleri müdürünün şifresiyle kaldırdıktan sonra araçları satışa çıkaran dolandırıcılık şebekesi hakkında Diyarbakır Başsavcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

İCRA MÜDÜRÜNÜN ŞİFRESİNİ KULLANDILAR 

İddianameye nazaran, Lice Adliyesinde misyonlu Yazı İşleri Müdürü H.S. müsaadeye ayrılınca yerine M.A. vekâlet etti. Kendini icra müdürü olarak tanıtan K.T., ise müdürlüğe vekâlet eden M.A.’ya icra işlerinden anladığı için yardımcı olabileceğini söyledi.

K.T., müdürlüğe vekâlet eden M.A.’nın şifresiyle UYAP üzerinden bankalarca rehin konulan araçların üzerindeki icra, haciz ve şerh kararlarını teker teker kaldırıp pak araç üzere satışlarına ön ayak oldu.

İZİN DÖNÜŞÜ FARK ETTİ, DARP EDİLDİ

İzin dönüşü UYAP’ı denetim eden müdür H.S., 47 hacizli maddi bedeli milyonlarla söz edilen ultra lüks araçların üzerindeki rehin kararının kaldırılarak satışlarının yapıldığını tespit edince soruşturma başlatıldı.

İfadesi alınan müdür H.S, “Öğlene gerçek K.T, F.G. ve A. isimli şahıslar icra takip belgesi açmak için adliyeye geldi. Süreçleri başlattım fakat öğle mesai bitimi olunca orta verdik.

Yemek için lokantanın önüne geldiğimde darp edildim. Darp raporu alıp polise gittim. Öğlenden sonraki süreçlerin UYAP şifremi kullanan M.A. ile K.T. tarafından yapıldığını düşünüyorum” dedi.

 SİSTEME GİRİLİNCE ÜÇ SAAT ŞİFRE İSTEMİYOR

Müdürlüğe vekâlet eden M.A. da sözünde, “H.S. adliyeye geldiğinde yüzü kan içindeydi, gidip savcıya durumu anlattı. Öğle ortası üç kişi H.S.’nin odasında kaldı.

İcra süreçleriyle ilgili benim deneyimim yok. İcra evrakı açmak için adliyeye gelerek kendini icra müdürü olarak tanıtan K.T’ye güvendim, ona müdürüm diye hitap ediyordum.

E-imza şifresi girildiğinde sistem üç saat imza istemiyor. H.S’nin yüzünü kanlar içinde görünce ben de panikle odadan çıktım. Bu durumu fırsata çeviren K.T. hacizli araçların üzerindeki rehini kaldırmış olabilir” dedi.

 İMZALANDI, ONAYLANDI, DAĞITILDI YAZISIYLA SATIŞ

Savcılığın talebi üzerine UYAP uzmanı uzmanlarca hazırlanan raporda, süreçlerin “İmzalandı- onaylandı-dağıtıldı” halinde adabına uygun yapıldığı, bu süreçlerin şifresiz gerçekleşmesinin mümkün olmadığı bildirildi.

Araçların satışının yapılacağı ilgili noterliğe başlığıyla haciz ve icra satış şerhinin kaldırıldığı ve karşısına “Mahrumiyet kaldırıldı” ibareli evraklarda müdür vekili olarak M.A.’nın e-imzasının bulunduğu tespit edildi. Süreçleri kaldırılan araçların daha sonra noterden satış ve bölüm süreçlerinin yapıldığı, farklı bireyler ismine tescil evrakı düzenledikleri, lakin tescil evraklarının yazıcıdan çıktı alınmadan yapıldığı belirlendi.

Rehinli belgelerde ihale alıcısı alacaklı görünen sanık F.G.’nin evraklarda taraf olmadığı ve hazırlanan tescil evraklarında taraf olarak eklenmeden plakadan sorgu yapılarak icra satış şerhi işlendiği, flaş bellek yardımıyla genel yazılar kısmının kopyala yapıştır halinde satışı yapılan araçlar için evrak düzenlettikleri bildirildi.

ÖĞLEN ORTASI KAPIYI KİLİTLEYİP REHİNLERİ KALDIRDILAR

Tescil evraklarının hafıza kartına yüklenip daire dışında çıktılarının alınarak süreçlerin adapsız olarak yaptıkları eksper raporuyla belirlendi. Kamera kayıtları incelendiğinde kendini icra müdürü tanıtan K.T. ile ihale alıcısı olan F.G.’nin adapsız süreçlerin yapıldığı müdürün odasında kapıyı geriden kilitledikleri, bir vatandaşın kapıyı açmaya çalıştığı lakin kilitli olduğu için açamadığı, imajların devamında ise adapsız süreçler bitince K.T. ile F.G.’nin odadan çıkıp adliyeden ayrıldıkları tutanakla belirlendi.

 MESLEKTEN İHRAÇ EDİLMİŞ HATA ÖRGÜTÜNDE SANIK

E-imza ile yöntemsiz süreçleri gerçekleştiren K.T. savcıya verdiği sözünde, “Yediemin deposunda uzun mühlet otoparkta bekleyip de ekonomik ömrünü tamamlamaya yakın olan araçlar otopark alacağına istinaden satışa çıkılıyor.

Ben de bu süreçlerin resmi işlerini takip ediyorum. Diyarbakır İcra Müdürlüğü’nde İcra Müdür Yardımcısıydım. Hakkımda başlatılan bir soruşturma nedeniyle evvel açığa alındım. Sonra ihraç edildim. Çıkar hedefli kabahat örgütüne üye olmaktan İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hala sanık olarak yargılanıyorum. 15 ay tutuklu kalıp tahliye oldum.

F.G. alacaklı olduğu belgelerle ilgili ben icra müdür yardımcısıyken yanıma gelirdi. Lice’ye alacaklı olduğumuz belgeler için gitmiştik. Adapsız süreç yapmadım, imzası bulunan şahıslar yahut imzasını kullandıran kişi kabahatten kurtulmak için beni suçluyor” dedi.

 47 ARAÇ SATIŞIYLA MİLYONLARCA HAKSIZ MENFAAT SAĞLANDI

İddianamede sanıkların fikir ve hareket birliği içinde zincirleme hata kastıyla hareket edip 47 aracı yönteme muhalif biçimde rehin ve şerh süreçlerini kaldırıp satışa çıkardıkları ve milyonlarca liralık haksız yarar elde ederek kamu ve özel bankaları ziyana uğrattıkları kaydedildi.

Lice İcra Müdürlüğünde geçersiz olarak oluşturulan tescil evraklarında yer alan 63 aracın ihale alıcısı görünen F.G.’nin bu araçlardan 47’sini noterliklerde satışı sonrasında araçların F.G. ile irtibatlı öteki sanıklarca satın alındığı, tescil kayıtlarının sık aralıklarla değiştirildiği, bir kişinin birden fazla araç satın alarak adapsız süreçlerin zincirleme devam ettirildiği söz edildi.

F.G ismine oluşturulan geçersiz tescil evraklarıyla satışı yapılan araçların piyasa bedelinin çok altında üçüncü şahıslara satıldığı bildirildi.

Savcılık, icra müdürü H.S., ona vekalet eden yardımcısı M.A. ile eski icra müdürü K.T.’nin de ortasında olduğu 8’i tutuklu 17 sanık hakkında 150’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.