E-ticaret düzenlemesi TBMM’de kabul edildi

Genel Kurul’dan geçen 13 unsurluk yasa teklifi ile elektronik ticarette (e-ticaret) tekelleşmenin önüne geçilmesi gayesiyle tüm elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılarına yükümlülükler getirildi. Kanun teklifi, rekabeti bozucu yahut sınırlayıcı faaliyetleri engelleme, e-ticarette çok oyunculu bir yapının tesisi, fikri ve sınai mülkiyet ihlallerinin önlenmesine dönük düzenlemeler içeriyor. Buna nazaran; e-ticarette meydana gelen haksız ticari uygulamalar engellenecek. Hizmet sağlayıcılar tarafından satıcılara yapılacak ödemelere ait mühletler kısaltılacak. Rastgele bir hizmet verilmeden haksız formda satıcılardan fiyat alınması önlenecek. Hizmet sağlayıcıların, kendisinin yahut ekonomik bütünlük içinde bulunduğu bireylerin markalarını taşıyan malları satışa sunması yahut satışına aracılık etmesi engellenecek. 

HİZMET SAĞLAYICILAR LİSANSLANDIRILACAK

Net süreç hacmi 10 milyar TL üzerinde olan elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılara getirilen yükümlülükler kapsamında; elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıları lisanslandırılacak. Hizmet sağlayıcıların elde ettiği bilgileri kullanarak bünyesindeki satıcılarla haksız rekabet etmesi engellenecek. Satıcılar, kendilerine ilişkin bilgileri diledikleri vakit öteki e-ticaret pazar yerlerine taşıyabilecek. Birden fazla e-ticaret ortamında faaliyet gösterilmesi halinde bu ortamlar ortasında erişim imkanı sunulmayacak. Bağımsız kontrol kuruluşunca hazırlanan kontrol raporu, Ticaret Bakanlığı’na sunulacak.

RAKİPLERİ DIŞLAYICI REKLAM VE İNDİRİM FAALİYETLERİ ENGELLENECEK

Net süreç hacmi 30 milyar TL ve süreç sayısı 100 binin üzerindeki e-ticaret hizmet sağlayıcılarıyla ilgili, hizmet sağlayıcıların pazar yerlerinin piyasadaki rakipleri dışlayıcı formda reklam ve indirim faaliyetlerinde bulunması önlenecek. Hizmet sağlayıcının, satıcıların alternatif kanallardan tıpkı ya da farklı fiyattan mal yahut hizmet sunulmasını ya da reklam yapılmasını kısıtlaması engellenecek. Rastgele bir şahıstan mal yahut hizmet teminine zorlamasının önüne geçilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.