En düşük emekli maaşı minimum fiyata eşitlenmeli

Emeklinin açlıkla sınandığı bir periyot yaşanıyor. Açlık hududunun altında yaşayan ve geçim kederi ile boğuşan milyonlarca emekli maaş artırımı bekliyor. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, taban fiyatın altında maaş alan emeklilerin fiyatlarının minimum fiyat düzeyine yükseltilmesini istedi.

Açlık hududunun altında yaşayan ve geçim sıkıntısı ile boğuşan milyonlarca emekli maaş artırımı bekliyor. CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, taban fiyatın altında maaş alan emeklilerin fiyatlarının minimum fiyat düzeyine yükseltilmesini istedi.

YAŞAM KALİTESİ DÜŞTÜ

Beko milyonlarca emeklinin büyük dert içinde olduğunu anlatarak, “Asgari fiyat toplumun genelindeki fiyatlandırma standardı olmalı. Dul, yetim, yaşlılık ve gazilik maaşı alanların fiyatları de en azından minimum fiyat ile eşitlenmeli” dedi. Hala en düşük emekli maaşı 3 bin 500 lira olarak uygulanıyor.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Vedat Alim’in cevaplaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Beko, ekonomik krizin toplumun tüm bölümlerinin alım gücünün ve hayat kalitesinin düştüğünü vurguladı ve şunları söyledi: “Düşük fiyat alan emeklilerin açlıkla sınandığı bir devir yaşanıyor. AKP iktidarı herkesi yoksullaştırdı lakin rant ile kendi zenginlerini de yarattı. Minimum fiyatın altında emekli maaşı alan emeklilerin maaşları taban fiyat düzeyine getirilmeli.

Gazilik maaşları da taban fiyatın altında

CHP İzmir Milletvekili Beko, Bakan Alim’e, “SGK kapsamında çalışarak hak edilmiş emekli aylığı alan kaç emekli taban fiyat olan 5 bin 500 TL’nin altında aylık almaktadır? Dul, yetim, yaşlılık ve gazilik maaşı alan kaç kişi minimum fiyatın altında emekli aylığı almaktadır? Hazine takviyesi olmadan en düşük emekli aylığı ne kadardır? Emekli maaşlarının minimum fiyat düzeyinin üzerine çıkarılması düşünülmekte midir” diye sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.