Ezidiler İzmir’de anıldı: Türkiye, Ezidi Katliamı’nı soykırım olarak tanımalı

İZMİR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Bayan Meclisi ve TJA (Tevgera Jinên Azad/Özgür Bayan Hareketi) İzmir, IŞİD’in Şengal’de gerçekleştirdiği Ezidi katliamının 8’inci yıl dönümü münasebetiyle yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde toplanan bayanlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne hakikat yürüyüşe geçti. Sessiz yürüyüşte “3 Ağustos Ezidi soykırımını lanetliyor, güneşi doğuran bayanları selamlıyoruz” yazılı pankart taşındı.

Yürüyüşün akabinde yapılan basın açıklamasında ise sık sık “Soykırım insanlık suçudur” ve “Ezidi halkı yalnız değildir” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan HDP İzmir Vilayet Yöneticisi Ayşe Özdamar, katliamın her yıl dönümünde Ezidilerin acılarının tekrar tazelendiğini söyledi.

‘BÜYÜK BİR İNSANLIK HATASI OLARAK KAYITLARA GEÇMİŞTİR’

Yaşananları hatırlatan Özdamar, “IŞİD mensupları 3 Ağustos 2014’te, Ezidi Kürtlerin yaşadığı Musul’un Şengal ilçesi ve etrafına atak düzenlemiş ve işgal etmişti. Binlerce Ezidi Kürt’ü katletmiş, çoğunluğu bayan ve çocuk olmak üzere 6 bin 410 kişiyi ise kaçırmıştı. Taarruzdan kaçan yüz binlerce Ezidi ise Şengal Dağı’na, Kürdistan Bölgesi ve Rojava’ya sığınmıştı. Hala binlerce Ezidi Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda yaşamaya devam ediyor. IŞİD’in tüm dünyanın gözü önünde Ezidi Kürtleri topluca katletmesi, kaçırdıklarına ‘savaş ganimeti’ muamelesi yapması, sistematik azap ve cinsel hücumda bulunması büyük bir insanlık cürmü olarak kayıtlara geçmiştir” diye konuştu.

Kaçırılanların birçoğunun akıbetinin hala bilinmediğini lisana getiren Özdamar, “Ezidi soykırımında temel olarak bayanlar gaye alındı. Köle tacirleri tarafından seks kölesi olarak kullanıldı, mağdur edildi ve katledildi. Erkeklerin birçoğu hakkında ise hala bilgi alınmamakta. Ezidi Kürtler de 3 Ağustos 2014’teki saldırıyı ’74’üncü ferman’ olarak adlandırıyor” dedi.

‘HALA IŞİD’İN ELİNDE OLAN BAYAN VE ÇOCUKLAR İÇİN MEMLEKETLER ARASI EFOR ORTAYA KONULMALI’

Sivil toplum kuruluşlarının yakın tarihte yaşanmış bu insanlık hatasının “soykırım” olarak tanınması için çeşitli seviyelerde çalışmalar yürüttüğünü de belirten Özdamar, “Ezidilere yönelik IŞİD zihniyetiyle gerçekleşen ve süreklileştirilen akınları kınadıklarını” vurguladı.

Özdamar, son olarak şunları söyledi:

“Ezidi halkının varlık uğraşını destekliyoruz. Türkiye, Ezidi Katliamı’nı soykırım olarak tanımalı, Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan siyasetlerden vazgeçmelidir. Katliamın akabinde Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Ezidilerin itimat içerisinde ömürlerini sürdürmeleri sağlamalıdır. Hala IŞİD’in elinde esir tutulan Ezidi bayan ve çocukların özgürleşmesi için memleketler arası seviyede eforlar ortaya konulmalıdır. Hak yerini buluncaya kadar özelde bayanlar, genelde özgür ve eşit bir toplumun arayışçısı halklar olarak örgütlü gayretimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Şengal soykırımının 8’nci yıl dönümünde Ezidi halkının yanında olduğumuzu tabir ediyor, soykırım sonucu katledilen bütün Ezidileri hürmet ile anıyoruz.” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.