Gemlik Yürüyüşü’ne polis pürüzü: 89 gözaltı

DUVAR– Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED-TUHAD FED) öncülüğünde, Abdullah Öcalan’a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için “Tecrit Siyasetine Karşı Özgürlüğü Savunmak İçin Gemlik’e Yürüyoruz” sloganıyla düzenlenmesi planlanan Gemlik Yürüyüşü’ne polis müsaade vermedi.

Polis 50 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlardan kimilerine karşıt kelepçe takıldı.

Bursa’nın Gemlik ilçesine gerçekleştirilecek yürüyüşün İstanbul ayağı için kitle Kadıköy’de toplandı. Serasker Caddesi üzerinden toplanan kitle Bahariye Caddesi’ne hakikat yürüyüş gerçekleştirmek istedi lakin polis kitleye pürüz oldu.

Serasker Caddesi’nde toplanan kitlenin içinde HDK Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, DTK Eşbaşkanı Bedran Öztürk, DBP Eş Genel Liderleri Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, HDP Vilayet Eşbaşkanları İlknur Birol ve Ferhat Encü, HDP milletvekilleri, Tevgera Jinên Azad- Özgür Bayan Hareketi (TJA) aktivistleri, Sosyalist Yine Kurtuluş Partisi (SYKP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti eşbaşkan ve yöneticileri de yer aldı.

BAŞARAN: SİZ DE DİŞLİLERİ OLDUNUZ BU AKP’NİN ÇEMBERİNİN

Milletvekilini çembere alan polise seslenen HDP’li Ayşe Acar Başaran, “Faşizmin dişlerinin çemberi olmayın, yazık! Vallahi bu çark sizi de öğütür. Sizi de öğütecek benzerleriniz üzere… Bayanlar, fakirler, gençler, Kürtler, Türkler, Aleviler, Sünniler, Lazlar… Hepsi sizin çemberinizden bıktı artık. Siz de dişlileri oldunuz bu AKP’nin çemberinin” dedi.

ÖCALAN: ŞU AN POLİS KANUN DIŞINA ÇIKMIŞTIR

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan ise, “Şu rezalete bakın. Polis, halka, milletvekiline, siyasete şiddet uyguluyor. Biz demokratik siyaset yerinde halkımızla fikrimizi paylaşacağız fakat şu hale bakın Kadıköy’e bu yapılır mı? Biz buradayız. Demokratik tabanda reaksiyonumuzu lisana getiriyoruz fakat şiddet, kanun dışılık, barbarlık anlayışlarının hepsi mevcut. Siz bize inanın ve itimadın, biz bunları ülke idaresinden tasviye edeceğiz. Bu demokrasi anlayışına uymuyor. Şu an polis kanun dışına çıkmıştır. Yasa dışı hareket ediyor. Ben onlara daima söylüyorum yedi yıl evvel 30 bin polis misyondan uzaklaştırıldı. Cemaat ismi altında örgütlenmişti. Ben diyorum ‘Kanunlara uyun siz de örgütleme yapmayın. Rastgele bir örgüte bağlı olmayın. Kanunları uygulayın'” tabirlerini kullandı.

BURSA VALİLİĞİ KENTE GİRİŞE MÜSAADE VERMEDİ

Öte yandan Bursa Valiliği yürüyüş için vilayet dışından gelmek isteyen HDP’lilerin kente girişine müsaade vermiyor. HDP Gemlik ve İnegöl ilçe binalarına giriş ve çıkışlar polis tarafından kapatıldı. Gemlik ilçe binasının kapısı ise polis tarafından dışarıdan kilitlendi.

HDP Bursa Vilayet Örgütü tarafından belirlenen toplanma alanı olan Arabayatağı Pazar alanına polis kimseyi almadı. Arabayatağı Pazar Alanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen ortalarında HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik’inde olduğu kitleyi polis engelledi. Müdahalede HDP Bursa Vilayet Eşbaşkanı Mehmet Dilek, HDP PM Üyesi Avukat Cahit Kırkazak ve HDP Bayan Meclisi’nden Selvi Kalır gözaltına alındı. Milletvekili Habip Eksik ile birlikte kitle Arabayatağı Pazar Alanı yakınında bir kıraathanede abluka altına alındı. Kıraathaneden çıkmak isteyenler de gözaltına alındı. Resmi açıklamaya nazaran toplam 19 kişi gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

2 Haziran’da HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezi’nde program için davet yapmıştı. Günay davetinde, “Yakın tarihte çokça deneyimlediğimiz üzere, İmralı tecridi derinleştikçe savaş ve baskı da artıyor; zıddından İmralı’da görüşme ve diyalog kanallarının açık tutulduğu periyotlarda ise Türkiye’de demokrasi kültürünün yükseldiği, toplumsal iklimin farklılaştığı görülüyor. Bu bir tespit değil bu büsbütün gerçek durum, hakikattir” sözlerini kullanmıştı.

SOYLU DBP’Lİ AYDENİZ’İ AMAÇ GÖSTERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polisin engellediği ‘Gemlik Yürüyüşü’nde yaşananlara ait açıklama yaptı.

Twitter’dan yaptığı paylaşımda yürüyüşlere müsaade etmediklerini belirten Soylu, “Bugün, terörist başı, bebek katiliyle ilgili yürüyüş için Bursa Gemlik’e; içinde PKK’nın buyruk eri kelamda milletvekilleri dahil birçok yerden gitmek isteyenlere hiçbir yerde elbette müsaade etmedik” tabirini kullandı.

Soylu paylaşımında ismini ‘Saliha Aydemir’ olarak yazdığı DBP Milletvekili Salihe Aydeniz’i de maksat gösterdi: “Polisimize yumruk atan terörist bozuntusunun ismi, HDP Milletvekili Saliha Aydemir. Gerekli cürüm duyurusu yapılıyor. Kılıçdaroğlu, müsebbibi sensin.”

İSTANBUL VALİLİĞİ: 70 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Valiliği toplam gözaltı sayısını 70 olarak açıkladı. İstanbul Başsavcılığı ise “^DBP’li Milletvekili Salihe Aydeniz’le ilgili olarak, “yasama dokunulmazlığı” kapsamında bulunan milletvekillerinin kimliklerinin ve aksiyonlarının tespit edilmesi tarafında talimat verildiğini açıkladı.

AKŞENER: GEREKLİ ADIMLARIN ATILMASINI BEKLİYORUZ

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de Kadıköy’de yaşananlara reaksiyon gösterdi. Akşener Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Kadınlar Günü’nde bile şov müsaadesi vermeyenlerin, enteresan bir halde göz yumduğu, Kadıköy’deki terör propagandasında polisimize yapılan nahoş saldırıyı şiddetle kınıyorum. Huzurumuz için çalışan evlatlarımıza el kaldıranlar için hemen gerekli adımların atılmasını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.