Global piyasalar öncü imalat sanayi bilgilerine odaklandı

Resesyon ve enflasyon tasaları varlık fiyatlarını etkilemeyi sürdürürken, açıklanan makroekonomik datalar, beklentilerin şekillenmesi üzerinde tesirli olmaya devam ediyor.

ABD’de devam eden şirketlerin bilanço periyodunda şirket karlılıklarının beklentileri aşması hisse piyasalarını desteklemeye devam ederken, makroekonomik bilgilerde ve şirketlerin gelecek devirler için beklentilerinde görülen sakinlik işaretleri risk iştahını törpülüyor.

Dün, ABD’de birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 16 Temmuz ile biten haftada 251 bine çıkarak 8 ayın doruğuna yükseldi. Ülkede Philadelphia Fed İmalat Endeksi de temmuzda eksi 12.3 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeye geriledi.

FED’DEN FAİZ ARTŞI BEKLENTİSİ SÜRÜYOR

Tahvil piyasalarında kimi varlıklarda aykırıya dönen getiri eğrisi ise belirginleşmeye devam ederek resesyon kaygılarını besledi.

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 2 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 22 yıldan bu yana birinci sefer 24 baz puana çıkarken, 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu ortasındaki fark ise Ağustos 2020’den bu yana birinci sefer 50 baz puana indi.

Öte yandan, gelecek hafta yapılacak toplantıda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 75 baz puanlık faiz artışıyla yetineceğine ait beklentiler devam ediyor.

Para piyasalarında Fed’in temmuzda yüzde 70 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanırken, eylül toplantısında bankanın yüzde 50 ihtimalle 75 baz puan ve yüzde 33 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışı yapılacağı öngörülüyor.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0.99, Nasdaq endeksi yüzde 1.36 ve Dow Jones endeksi yüzde 0.51 kıymet kazandı. ABD’de endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

AVRUPA MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMINA GİTTİ

Avrupa’da dün, Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yıl sonra birinci defa üç temel siyaset faizinde artışa gitti.

ECB’den yapılan açıklamada, bankanın refinansman faizinin yüzde 0,00’dan yüzde 0.50’ye, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranının yüzde -0.50’den yüzde 0.00’a, marjinal faiz oranının ise yüzde 0.25’ten yüzde 0.75’ye yükseltildiği bildirildi.

ECB, beklentinin üzerindeki faiz artırımı kararıyla negatif faiz devrine de son vermiş oldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda Avrupa iktisadı için risklerin üst taraflı olmaya devam ettiğini belirterek, enflasyonun geniş bir alana yayılmaya başladığını lisana getirdi.

Bölge ülkeleri açısından değişen risklere nazaran yeni TPI’yı (Geçiş Periyodu Müdafaa Enstrümanı) uygulamaya alacaklarını kaydeden Lagarde, enstrümanın kullanımına ait inisiyatifin yalnızca ECB’de olacağını söyledi.

Öte yandan, İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Mario Draghi’nin istifasıyla sonuçlanan hükümet krizinin akabinde parlamentoyu feshederek 70 gün içinde erken genel seçimlerin yapılacağını bildirdi.

Euro/dolar paritesi, ECB’nin kararıyla kıymet kazanırken, şu sıralarda 1.0190 düzeyinden süreç görüyor.

Dün, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0.27 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0.71 bedel kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 yüzde 0.09 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0.27 paha kazandı. Avrupa’da endeks vadeli süreç kontratları yeni güne ise düşüşle başladı.

ASYA PİYASALARI KARIŞIK BİR SEYİR İZLİYOR

Asya’da hisse piyasaları karışık bir seyir izlerken, Japonya’da yıllık enflasyon haziranda yüzde 2.4’e geriledi.

Ülkede çekirdek enflasyon yüzde 2,2’de sabit kalırken, imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 52.2’ye, hizmet dalı PMI ise 51.2’ye düştü.

Çin tarafında Covid-19 olayları piyasaların istikameti üzerinde tesirli olmayı sürdürürken, bölge genelinde ekonomik aktiviteye ait kaygılar artmaya devam ediyor.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0.50 yükselirken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0.56, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0.20 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0.64 paha kaybetti.

TCMB FAİZDE DEĞİŞİKLİĞE GİTMEDİ

Yurt içinde, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 14’te sabit bırakırken, Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0.55 azalışla 2.511.37 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise dün yüzde 0.6 artışla 17,7143’ten kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 17,73 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde finansal hizmetler itimat endeksi, yurt dışında ise ABD ve Avrupa’da açıklanacak PMI datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.550 puanın direnç, 2.490 düzeyinin dayanak pozisyonunda olduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz ayı finansal hizmetler itimat endeksi

10.30 Almanya, temmuz ayı imalat sanayi ve hizmet kesimi PMI

11.00 Avro Bölgesi, temmuz ayı imalat sanayi ve hizmet dalı PMI

11.30 İngiltere, temmuz ayı imalat sanayi ve hizmet bölümü PMI

16.45 ABD, temmuz ayı imalat sanayi ve hizmet kesimi PMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.