Gözaltındaki HDP’liler adliyeye sevk edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi üyeleri ile ilçe yöneticilerinin konutlarına 29 Temmuz’da polis tarafından baskın düzenledi.

Baskında meskenlerin kapıları kırılarak HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Livan Orman, HDP Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Orhan Özöner, gençlik meclisi üyeleri Arjin Emektar, Ahmet Bayazıt, Roj Medrin Bor, Adem Ayata, Mehmet Salih Dikmen ve İsmail Toptamur gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 8 kişinin gözaltı mühleti 4 gün uzatıldı. Birebir soruşturma nedeniyle Van ve Muğla’da da 4 kişi gözaltına alındı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına nazaran İstanbul’da bulunan 8 kişinin dün akşam itibariyle emniyet tabir süreçlerine başlandı. HDP’li gençlere, yer aldıkları siyasi çalışmalar ve telefon tapeleri nedeniyle “örgüte üye olmak” suçlamasının yöneltildiği öğrenildi. Söz süreçlerinin sona ermesi akabinde 8 kişi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Van ve Muğla’da bulunan 4 kişinin ise, Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savcılığa söz vereceği kaydedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.