İsrail Başbakanı: İsrail nükleer muahedeyi durdurmak için başarılı bir kampanya yürütüyor

İsrail Başbakanı Yair Lapid, ülkesinin nükleer muahedeyi durdurmak ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını önlemek için başarılı bir kampanya yürüttüğünü belirtti.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Amerikalıların akabinde Avrupa ülkeleri de dün, İran ile yakın vakitte nükleer muahede imzalanmayacağını, Tahran’ın Milletlerarası Atom Gücü Ajansındaki açık soruşturma evraklarının kapatılmayacağını duyurdular.” tabirlerini kullandı.

İran’ın nükleer tesislerdeki faaliyetleri hakkında son periyotta Almanya, Fransa ve İngiltere ile aktüel istihbarat bilgileri paylaştıklarını lisana getiren Lapid, kelam konusu Avrupa ülkelerine “kararlı tavırlarından dolayı” teşekkür ederek, şunları kaydetti:

“İsrail, nükleer muahedeyi durdurmak ve İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasını önlemek için başarılı bir siyasi kampanya yürütüyor. İş bununla bitmedi, uzun bir yol var, fakat yürek verici işaretler var.”

NE OLMUŞTU?

Almanya, Fransa ve İngiltere’nin dün yayınladığı ortak bildiride, İran’ın Milletlerarası Atom Gücü Ajansı ile ilgili duruşunun müzakereleri tehlikeye attığı belirtilmişti

Söz konusu 3 Avrupa ülkesinin bildirisinde, “Ne yazık ki İran bu kritik diplomatik fırsatı kullanmamayı tercih etti. Bunun yerine, nükleer programını kabul edilebilir sivil münasebetlerin hudutlarının ötesine taşımaya devam etti.” tabirleri kullanılmıştı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de bugün yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin ortak bildirisinin yeterli niyete alışılmamış olduğunu ve yapan olmadığını belirterek, kelam konusu bildiri nedeniyle 3 Avrupa ülkesini İsrail çizgisine uymakla suçlamıştı. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.