İsrail katledilen gazeteci Ebu Akile için “Sorumlusu aşikâr değil” dedi

İsrail ordusu, Ebu Akile’nin vefatına yol açan ve Filistin İdaresi tarafından ABD’ye teslim edilen kurşun üzerinde yapılan balistik inceleme hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “ABD Güvenlik Koordinatörü’nün profesyonel ve bağımsız bir balistik inceleme yapmak için Filistinli tarafın gazeteci Ebu Akile’yi vurduğunu söylediği kurşunu Filistin idaresinden teslim aldığı” bilgisine yer verildi.

Açıklamada, merminin, hangi silahtan çıktığının belirlenmesi için İsrailli uzman kuruluşlar tarafından dün isimli tıp laboratuvarında balistik teste tabi tutulduğu kaydedildi.

İsrail ile Filistin idaresi ortasında aracılık yapan ABD Güvenlik Koordinatörü’nün de iştirakiyle gerçekleştirildiği belirtilen inceleme hakkında, şu bilgiler paylaşıldı:

“İsrail ordusu tarafından yürütülen soruşturmalarda, Ebu Akile’nin, bölgeye rastgele ve denetimsiz ateş eden Filistinli silahlı şahıslar tarafından mı yoksa bir İsrail askerinin ezkaza ateş etmesi sonucu mu vurulduğunu belirlemenin mümkün olmadığı sonucuna varıldı. İsrail ordusunun soruşturması, güçlerimizin kasıtlı olarak Ebu Akile’ye ateş etmediğini kati ve kesin olarak doğruladı. Harcanan eforlara karşın, merminin durumu ve üzerindeki izlerin çeşidi ışığında, merminin test edilen silahtan ateşlenip ateşlenmediğinin tespit edilmesinin mümkün olmadığı belirlendi.”

– ABD, Filistinli gazetecinin muhtemelen İsrail tarafından vurulduğu sonucuna vardı

Öte yandan İsrail ordusunun merminin balistik incelemesi hakkında yaptığı resmi açıklamasının ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama ile farklılık göstermesi dikkati çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ebu Akile’nin vefatına neden olan kurşuna yönelik başlattığı isimli incelemede kurşunun kaynağının tespit edilemediğini fakat Ebu Akile’nin muhtemelen İsrail güçlerince vurulduğu sonucuna varıldığını açıklamıştı.​​​​​​​

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bugün bahse ait yazılı açıklamasında, “Güvenlik Koordinatörü, Sevecen Ebu Akile’nin vefatına muhtemelen İsrail Savunma Kuvvetleri mevzilerinden gelen mermilerin neden olduğu sonucuna vardı.” tabirlerini kullanmıştı.

 AL JAZEERA MUHABİRİ EBU AKİLE’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Al Jazeera televizyonunun tecrübeli saha muhabiri Ebu Akile (51), 11 Mayıs’ta İsrail güçlerinin Batı Şeria’da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Ebu Akile’nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Gazeteci Ebu Akile’nin, vazifesini yaptığı sırada ve “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi yansılara neden olmuştu.

Filistin Başsavcılığı’nın yanı sıra ve çok sayıda milletlerarası kurumun soruşturma ve incelemelerinin vardığı sonucun tersine İsrail ordusu, Ebu Akile’nin öldürülmesinin sorumluluğunu kabul etmemişti.​​​​​​​

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.