Japonya’da Şinzo Abe’ye veda günü

Japonya yasta…

Geçtiğimiz cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı akına uğrayarak hayatını kaybeden Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe için ülkenin başşehri Tokyo’da cenaze merasimi düzenlendi.

Tapınakta uzun kuyruklar

Dev metropolün kalbindeki Zojoji Tapınağı’nda yapılan merasim öncesinde halk, Abe’nin fotoğrafının bulunduğu alana çiçek bırakabilmek için tapınağın dışında uzun kuyruklar oluşturdu.


Cenazesi iz bıraktığı yerlerden geçirildi

Abe’nin eşi Akie Abe, ailesi, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve milletvekilleri dahil sonlu sayıda iştirakçinin kabul edildiği basına kapalı gerçekleşen merasimin akabinde ise, Abe’nin naaşını taşıyan cenaze aracı, başbakanlık ofisi, parlamento binası ve iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) genel merkezi de dahil olmak üzere Abe’nin siyasi mesleğinde iz bırakan yerlerden geçti.


Yol kenarlarında toplandı

Yol kenarlarında toplanan vatandaşlar, konvoyun geçişi sırasında Abe’nin naaşına sevgi şovları ile veda ederken, Abe için Tokyo ve Yamaguchi’de farklı anma merasimlerinin yapılacağı öğrenildi.


Bin 700 taziye iletisi geldi

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, Abe’nin ani vefatı nedeniyle hükümetin toplam 259 ülke, bölge ve memleketler arası kurumdan bin 700’den fazla taziye bildirisi aldığını açıkladı. Hayashi, bunun Eski Başbakan Abe’nin diplomasi konusunda bıraktığı büyük muvaffakiyetin bir göstergesi olduğunu söz etti.


Şinzo Abe zuikastı

Geçtiğimiz Cuma günü seçim konuşması yaptığı Nara kentinde silahlı atağa uğrayan Eski Japonya Başbakanı Şinzo Abe tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı.

Japonya’nın en uzun mühlet misyonda kalan başbakanı olan Abe’nin katil zanlısı ise, cinayeti annesinin iflasından sorumlu tuttuğu bir dini kümeye Abe’nin takviye verdiğine inandığı için işlediğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.