Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: O paraları Türkiye’ye getireceğiz

CHP önderi Kılıçdaroğlu, daha evvel yaptığı “helalleşme” açıklaması hakkında konuştu. Kılıçdaroğlu “Öyle çocuklarına vakıflar kurduracaksın, milyon dolarlarla oynayacaksın, Amerika’larda gökdelenler yapacaksın, Muhammet Ali Clay’in çiftliğini alacaksın Kılıçdaroğlu onları görmeyecek. Hepsini göreceğiz. O paraların tamamını Türkiye’ye getireceğiz” dedi.

23 Haziran 2019 seçimlerinin 3.yıl dönümünde İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kongre Merkezi’nde  “İstanbul’a hizmette 3 yıl” sunumu yaptı.

Sunumu dinleyen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu toplantıda bir konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

*Çok hoş bir sunuş dinledik. Kararlı bir belediye lideri, halkına hesap vermeyi onurlu bir vazife kabul eden bir belediye lideri zati bunları yapacaktı.

*Dolayısıyla bütün belediye başkanlığımızı kutladığım üzere İBB liderimizi da yürekten kutluyorum. Bir yola çıktık, aydınlık Türkiye için, hoş Türkiye için. Adaletli Türkiye için. Ve bir idare getireceğiz dedik, halkına hesap veren bir idare.

*Bir anlayış getireceğiz dedik; vergi ödeyen herkesin siyasi otoriteyi sorgulama hakkını getireceğiz. Demokrasiyi getireceğiz dedik. Demokrasi olacak ülkemizde. Herkes fikrinin özgürce söz edecek.

*Hiç kimse sabahın 6’sında meskenine baskın yapılacak mı diye düşünmeyecek dedik. Özgürce fikirlerimizi söz edeceksiniz, korkmadan yapacaksınız dedik.

*Çünkü Türkiye’yi 21. yüzyılın parlak bir yıldızı haline getirme kararlılığındayız ve bunu yapacağız. Birlikte yapacağız.

“6 ÖNDER BİR ARADAYIZ”

*Demokrasinin olmadığını biliyoruz, büyük baskıların olduğunu biliyoruz, farkındayız. Bayan erkek eşitliğinin askıya alındığını biliyoruz.

*Bir tek imzayla parlamentonun iradesinin gasp edildiğini ve İstanbul Sözleşmesi’nin durdurulduğunu biliyoruz. Lakin hiç kimsenin ümitsizliğe kapılmaya hakkı yok.

*Bunların tamamını gerçekleştireceğiz. Emin olun. Kararlıyız, uğraş edeceğiz. Kararlılığımızı Gazi Mustafa Kemal’den alıyoruz. Kararlılığımızı genel başkanlarınızdan alıyoruz. Genel liderlerimiz bize feyz verdiler, örnek oldular.

*Ve biz onların açtığı yoldan yürüyoruz. Hasebiyle her birimizin farklı başka misyonları var. Toplumu aydınlatmak için toplumun problemlerine kilitlenmek üzere, her bir sıkıntıya sağlıklı tahliller üretmek üzere.

*Bunların tamamını yapacağız. Evet, beraberiz. Evet, birlikteyiz. Evet, Millet İttifakıyız. Millet İttifakı’nın 6 önderi bir ortadayız. Farklı partileriz hakikat, farklı programlarımız var hakikat.

*Hedeflerimiz farklı olabilir ancak ortaklaştığımız alanlar var. Demokrasi üzere adalet üzere devlette liyakat üzere.

*Siyasetçinin halkına hesap vermesi üzere, kadın-erkek eşitliği üzere, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye üzere. Prestijli onurlu bir Türkiye üzere. Saygın bir dış siyaset üzere. Bütün bunların tamamını birlikte yapacağız. Şundan emin olmanızı isterim.

“TÜRKİYE’Yİ AYDINLIĞA YA ÇIKARACAĞIZ, YA ÇIKARACAĞIZ”

*Zaman vakit yayınlar yapan  malum medyayı biliyorsunuz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar. Ufak bir şeyden büyük şeyler çıkarmaya da çalışabilirler.

*Ne olursa olsun bize inanmanızı isterim. Bize güvenmenizi isterim. Kararlılıkla, azimle yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’yi aydınlığa ya çıkaracağız, ya çıkaracağız.

“BELEDİYE LİDERLERİ ÜSTÜNDE BASKI VAR”

*Belediye liderlerimiz üzerinde büyük baskıların olduğunu biliyorum. Yollarının kesildiğini biliyorum. Ellerinin, kollarının bağlanmak istendiğini biliyorum.

*Ekrem Beyefendi bütün bu detayların bir kısmını anlattı. Millet iktidarında biz yeni bir millet ortaya koyacağız. Merkezle lokal ortasında sağlıklı bir istikrar oluşturacağız.

*Yerel idarelerin kaynaklarını güçlendireceğiz. Yeni kaynaklar, yeni paydaşlıklar sağlayacağız. Zira belediyenin yaptığı bütün harcamaları belediye belde halkı rahatlıkla denetleyebilir.

“HANGİ ARAYIŞ İÇİNDE OLURLARSA OLSUNLAR”

Otopark sorunu hakkında da bir teklif sunan Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

*Otopark sorunu var. Ne için yapıyoruz? Taşıt araçları için. Motorlu taşıtlar vergisini merkezi hükümet alıyor.

*Taşıt alım vergisini, merkezi hükümet. Merkezi hükümet de geriye dönüp diyor ki ‘niye otopark sıkıntısını çözmediniz?’ Vergiyi sen alıyorsun. Biz ne yapacağız? Taşıt alım vergisini de motorlu taşıtlar vergisini de mahallî idarelere devredeceğiz.

*Ve mahallî idareler daha güçlü olur, daha kararlı olur. Bütün bunlara baktığımız vakit bütün engellemelere karşın belediye liderlerimiz kararlılıkla yollarına devam ediyorlar.

*Evet kimi kararları imzalanmıyor. Evet UKOME üzere küçük çocukların bile yapamadığı, yapmak istemediği, daha doğrusu küçük çocukların bile ‘ya bu türlü bir şey olmaz’ diyebildiği bir şeyde koca koca adamlar, sanki ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri’nin elini kolunu nasıl bağlarız? Nasıl hizmet edemez hale getiririz?’ diye arayış içindeler.

*Hangi arayış içinde olurlarsa olsunlar bütün sıkıntıları çözme kararlılığımız var ve bütün problemleri çözeceğiz. Bu ülkeye evvel adaleti getireceğiz.

“ÖYLE ÇOCUKLARINA VAKIF KURDURACAKSIN…”

Adaletin kıymetine işaret eden Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı:

*Adaletin değerini siz de biliyorsunuz. Birlikte yürüdük adalet için.  Ama adalet, devletin lisanıdır birebir vakitte. Adaleti sağlarken adaletsizlik yapanları asla unutmayacağız.

*Adaletsizlik yapanları, halkın hakkını gasp edenleri… Ben bazen diyorum ya helalleşmek… Helalleşmek;  gücü elinde tutanın yaptığı haksızlık münasebetiyle bireyden özür dilemesi demektir. ‘Ya burada bir yanlış yaptık’ demesidir.

*Yoksa tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenle oturup helalleşeceğiz diye bir kavram yok. Onun hesabını kesinlikle soracağım.

*Öyle çocuklarına vakıflar kurduracaksın, milyon dolarlarla oynayacaksın, Amerika’larda gökdelenler yapacaksın, Muhammet Ali Clay’in çiftliğini alacaksın Kılıçdaroğlu onları görmeyecek.

*Göreceğiz, göreceğiz. Hepsini göreceğiz. O paraların tamamını Türkiye’ye getireceğiz ve halkın hizmetine sunacağız.

*Bir soygun tertibini, harami nizamını yıkacağız. Kararlıyım. Haramilerin olduğu yerde adalet olmaz,  gelir dağılımı istikrarlı olmaz.

*Haramilerin olduğu yerde halkın hakkı yenir. Haramilerin olduğu yerde adalette tertip tutmaz. Haramilerin olduğu yerde binlerce milyonlarca insan yatağa aç girer. Haramileri iktidarını yıktığımızda göreceksiniz aydınlık Türkiye’yi.

*Göreceksiniz çağdaş uygarlığı. O çağdaş uygarlığa ulaşmak için nasıl çalıştığımızı göreceksiniz.

*Alın terinin ne kadar pahalı olduğunu göreceksiniz. Bir çiftçi bayan şunu söylüyorsa ‘biz artık ziyan etmiyoruz, biz battık, battık’ diyor. Battık diyor. Şayet bir çiftçi bayan bu noktaya gelmişse Ankara’dakilerin oturup düşünmesi lazım. Lakin düşünemiyorum.

*Sorunları çözmesi lazım. Lakin çözemiyorlar. Zira yönetemiyorlar. Zira yönetme kapasiteleri yok. Zira yönetme birikimleri yok. Zira yönetme bilgileri yok.

*Çünkü liyakatin ne olduğunu bilmiyorlar. Zira devlet nasıl yönetilir onu bilmiyorlar. Zira adalet nedir onu bilmiyorlar. Lakin kararlıyız, 6 önder de kararlıyız. Onlara adaleti de öğreteceğiz.

*Onlara bayan erkek eşitliğini öğreteceğiz. Onlara herkesin inancına, herkesin kimliğine, herkesin ömür biçimine hürmet nasıl gösterilirmiş onu da göstereceğiz. Hiç telaş etmeyin.

“GÜZEL TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri’ne teşekkür eden Kılıçdaroğlu “Hepinize teşekkür ederim. Asla ümitsizliğe kapılmayın. Daima birlikte Türkiye’yi, Gazi Mustafa Kemal’in öngördüğü çağdaş uygarlığa ulaştıracağız. Birlikte gayret edeceğiz. Birlikte çalışacağız. Doğusu, batısı, bayanı erkeği ayırmadan bir arada yapacağız, birlikte yapacağız. Hoş Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz” dedi.

“25 YILDIR DAİMA İHANETE UĞRAYAN İSTANBUL PAK ELLERE EMANET”

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener de toplantıya kutlama bildirisi gönderdi. Ağır programı nedeniyle aktifliğe katılamadığını belirten Akşener, şu tabirleri kullandı:

*23 Haziran 2019, İstanbul’umuz için bir dönüm noktasıdır. Zira 23 Haziran; 150 yıllık demokrasi gayretimizi taçlandıran odunsuz bir duruştur.

*Millet iradesine el uzatmaya çalışanlara karşı bir net tavır, dimdik bir tutumdur. Kendisini milletten büyük görenlere, sandığı hiçe sayanlara karşı tarihi bir derstir.

*İstanbulluların akçeli işlerle, kirli işlerle ve haram sistemiyle harap ve bitap düşürülen 25 yıldır daima ihanete uğrayan aziz İstanbul’umuzu; pak ellere, yeterli insanlara, hak ve hakikat bilen bir anlayışa emanet edişidir.

*Türkiye demokrasinin hala ayakta olduğunun, kimsenin ve hiçbir gücün millet iradesine el uzatamayacağının ispatı, yalnızca partilerin değil şahsen Türk Milleti’nin yazdığı bir büyük destandır.

*Egemenliğin kayıtsız koşulsuz sahibi olan milletimi ve aziz İstanbulluları bir kere dana tebrik ediyor, Demokrasi Bayramı’mızı yürekten kutluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.