Konya Büyükşehir Belediyesi’nden inançlı bisiklet yolu projesi

Konya Büyükşehir Belediyesi, birincilere imza atmaya devam ediyor.

Büyükşehir’in yeni bir adımıyla bu sefer öğrenciler için inançlı yollar oluşturuldu.

550 kilometrelik bisiklet yolu ağıyla Türkiye’de eşi gibisi olmayan bir projeye imza atan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin “Güvenli Okul Yolları” projesi, öğrencilerin ulaşımını garanti altına aldı.

Bisikletle okula giden çocuklara eşlik etti

Bu kapsamda pilot bölge olarak Selçuklu Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu belirlendi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ve Vilayet Emniyet Müdürü Engin Dinç, sabah bisikletlerle okullarına giden öğrencilere eşlik etti.

Konya’nın bir bisiklet kenti olduğunu ve bisiklet yolu uzunluğunda Türkiye’de açık orta önde olduğunu belirten Lider Altay, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte Bisiklet Master Planı’nı yapan birinci kentin tekrar Konya olduğunu hatırlatarak, bilhassa master planı çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

“Bisikleti ulaşım aracı olarak kullanan bir kuşak oluşturmayı dilek ediyoruz”

Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla hayata geçirilen “Güvenli Okul Yolları Projesi” kapsamında bisiklet servisi vazifesi yapacak polislerin ve zabıtaların çocukların geçiş güzergahını inançlı hale getirerek, çocukların okula bisikletle gelmelerini sağlayacaklarını kaydeden Lider Altay, şöyle devam etti:

“İlçelerimizde birer okul pilot olarak bu periyot için seçildi. İnşallah bundan sonra bilhassa sayıyı artırarak devam etmeyi arzuluyoruz. Çocuklarımızın okula bisikletle gelmelerini sağlamak, onların inançlı bir formda okullara ulaşımını sağlamak bizim en kıymetli önceliğimiz. Ayrıyeten spor yapan bir jenerasyon, bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanan bir jenerasyon oluşturmayı istek ediyoruz. Ben tüm çocuklarımıza ve velilerine teşekkür ediyorum. Ayrıyeten Vilayet Ulusal Eğitim Müdürümüze ve Vilayet Emniyet Müdürümüze de gösterdikleri hassasiyetten ötürü teşekkür ediyorum. Vazife yapan tüm polis arkadaşlarımıza, zabıta memurlarımıza da teşekkür ediyorum.”


“Çocuklarımızın güvenliği her şeyden daha önemli”

Bisiklet kullanıcıları için en değerli sorunun güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Lider Altay, “Maalesef taşıt şoförlerimiz bisikletleri bir taşıt olarak görmüyor. Bu kent hepimizin ve yollar hepimize ilişkin. Bunu bir bisiklet kullanıcısı olarak bilhassa söylüyorum. Çocuklarımızın güvenliği her şeyden çok daha kıymetli. Biz polislerimizle, zabıtalarımızla, onların inançlı bir formda okula bu projeyle ulaşmalarını sağlıyoruz. Lakin yalnızca okula giden değil; bisiklet kullanan tüm çocuklarımıza, bisiklet kullanan vatandaşlarımızın tamamına taşıt şoförlerimizin daha saygılı olmasını, bisiklet yollarımızı park alanı olarak kullanmamalarını istiyoruz. İnşallah Konya bu işi başaracak, ben tüm Konyalılara güveniyorum. Bize güvendikleri için velilere teşekkür ediyorum. İnşallah kazasız, belasız bir halde bu süreci tamamlayacağız.” dedi.

“Bisiklet yollarında daha titiz davranacağız”

Vilayet Emniyet Müdürü Engin Dinç, “Konya’da 2022 yılını yaya ve bisiklet yılı olarak ilan edeceğiz inşallah. Çocuklarımızın güvenliği bizim için her şeyden daha değerli. Bilhassa okul yollarında ve bisiklet yollarında bundan bu türlü trafik kurallarına şoförlerimizin uyması noktasında titiz davranacağız. Lütfen çocuklarımıza ve yayalarımıza karşı daha hassas olalım. Ben şimdiden tüm şoför kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

“Başkan Altay’a teşekkür ederiz”

Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise Konya’nın eğitimde her geçen gün daha çok muvaffakiyete imza attığını söz ederek, “Bu açıdan da en âlâ okul konuta en yakın olan okuldur. Okula ulaşım noktasında bisiklet çocukluğumuzdan beri yaşadığımız kültür. Bu noktada en hoş çalışmayı yapan, Türkiye’ye örnek olan Uğur Liderimize teşekkür ediyoruz. Burada takviye veren Emniyet Müdürümüze, ve velilerimize teşekkür ediyorum. İnşallah okula inançlı bir formda bisikletle gideceğiz inşallah.” dedi.

Öğrenciler uygulamadan şad

Bisiklet kullanmayı çok sevdiklerini belirten öğrenciler de okullarına bisiklet yollarını kullanarak zabıta ve polis eşliğinde inançlı bir formda gidebildikleri için memnun olduklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.