Kripto para piyasalarında büyük düşüş!

Küresel ekonomilerdeki enflasyon sorunu devam ediyor. Bilhassa ABD ve AB’de onlarca yıldır görülmeyen enflasyon oranları merkez bankalarının faiz artırımı yapmasına neden oldu.

ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB faiz artırımları gerçekleştirdi. 20 yıldır görülmeyen faiz artırımlarını yapan merkez bankaları enflasyonu dizginlemeye çalışırken problemlerle yalnızca faiz artırımı yaparak başa çıkılamayacağı anlaşıldı.

İstihdamdaki kayıplar, artan faiz nedeniyle iktisattaki yavaşlama, resesyon riskleri devam ederken kripto paralar da ağır yara aldı.

Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole’de yaptığı açıklama sonrası piyasalarda dalgalanma yaşandı. Dolar tarafında yükseliş olurken kripto paralarda çöküş başladı.

KRİPTO PARALAR İÇİN OLUMSUZ

Merkez bankalarının faiz artırımı yapması Kripto Para piyasalarını olumsuz etkiledi. Faizi artması nedeniyle yatırımlar mevduata yönelmesi beklendiği için kripto paralar düşüşe geçti.

UZUN VAKİTTİR AYI-BOĞA TUZAKLARI VAR

Kripto para piyasaları Kasım 2021’den bu yana istikrara kavuşamadı. Kripto paralar Kasın 2021’de tarihi doruklarını gördükten sonra düşüşe başladı. Bitcoin 69 bin dolardan Ethereum da 4868 dolardan özgür düşüşe geçti. Kimi vakitler boğaların tuzaklarıyla yükseliş denemeleri gösterse de ayılar galip geldi ve düşüş kalıcı olmaya başladı.

YATIRIMCILAR BEKLEMEDE

Paraya muhtaçlığı olan yatırımcılar satış tarafına geçerken portföyünü korumak ve yükselişin olacağına inanan kesim de beklemeye geçti. Fakat küçük yükseliş hareketleri nedeniyle yatırımcılar devamı geleceğine inanarak yatırım yapmaya devam ediyor ve büyük kayıplar görülebiliyor.

BITCOIN ÇAKILDI

Geçtiğimiz hafta 24 bin dolar civarında seyreden Bitcoin, Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole’daki açıklamalarıyla gerilemesini hızlandırdı. Kısa müddette 19 bin dolar düzeyine gerileyen Bitcoin geçtiğimiz haftaya nazaran yaklaşık yüzde 17 oranında kayıplar yaşandı. Bitcoin tarihi doruğu olan 69 bin dolardan yüzde 72’ye yakın paha kaybetmiş odlu.

ETHEREUM DA DÜŞÜŞTE

Lider kripto para ünitesi Bitcoin’deki düşüşü takip eden Ethereum da kıymet kaybetmeye başladı. Ethereum 1700 dolar düzeylerinden 1422 dolara kadar geriledi. Ethereum tarihi tepesinden yüzde 76,5 oranında geriledi.

DİKKATLİ OLUNMASI GEREKİYOR

Kripto para piyasalarında süreç yaparken dikkatli olunmasında fayda var. Toplumsal medyada ve kripto para borsalarının uzmanları tarafından ortaya konan maksat fiyatlar nedeniyle yatırımcılar büyük paralar kaybetti. Kripto paralarda marj aralığı bulunmadığı için para bir anda katlanabilirken bir anda da tamamı kaybedilebiliyor. Yatırım yaparken stop buyrukları konarak süreç yapılmasında büyük yarar sağlanıyor. Böylelikle kayıplar minimize edilip portföyün kaybının önüne geçiliyor.

Kripto para piyasalarının şimdi yeni olmasından ötürü dünyadaki gelişmelere karşı da ne reaksiyon verileceği şimdi bilinmiyor. Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında kripto para piyasaları farklı istikamet çizerken, merkez bankalarının harikulâde faiz artırımları karşısında da farklı bir yol izledi. Bundan ötürü şimdi olaylara nasıl reaksiyon verileceği bilinmeyen yatırım aracı olan kripto paralara dikkat edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.