Kurbanlıklar podyuma çıktı

Türkiye’nin farklı vilayetlerinden Kurban Bayramı için İstanbula getirilen kurbanlıkların süslenip podyuma çıkarıldığı müsabakada renkli imajlar oluştu.

Sultangazi Belediyesi, kurban pazarında En Hoş Kurbanlık Müsabakası düzenledi. Müsabakaya Türkiye’nin dört bir yanından gelen kurbanlıklar katıldı. Sahipleri tarafından süslenen kurbanlıklar podyuma çıktı. İzlemeye gelen vatandaşlar telefonlarıyla görüntü ve fotoğraf çekerek bu anları ölümsüzleştirdi.

5 kişilik heyet tarafından belirlenen birinci üç kurbanlığa ödül verildi. Renkli manzaralara sahne olan yarışta 485 tam puan alan Tokat’tan gelen ‘Babayiğit’ isimli kurbanlık birinci, 475 puanla Çankırı’dan gelen ‘Yarenağası’ isimli boğa ikinci yeniden Çankırı’dan gelen ve sırtında kalp biçimiyle ağır ilgi gören boğa ise üçüncü oldu.

Jüri üyeleri müsabakada hayvanların yüküne, kesim sonrası vereceği et ölçüsüne, sağlıklı görünümüne, ırk özelliğini göstermesine, yaşa nazaran gelişimine, vücut yapısına, paklığına, bakımına ve huyuna baktı. Birinci olan kurbanlığa tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye de çeyrek altın takıldı. Ayrıyeten hayvan sahiplerine armağan takdiminde de bulunuldu.

KUZU HEDİYE 

Bir kurban satıcısı Sultangazi Belediyesi’ne ikram ettiği 1 aylık kuzuyu Av. Abdurrahman Dursun’a verdi. Dursun ise, “Kuzumuzu da mansiyon mükafatına layık gördük. Bize armağan edildi. Daima biz armağan ediyorduk. Sultangazi’de bulunan at çiftliğimizde hayvanlarımızın bulunduğu bir alan var. Kuzuyu orada besleyeceğiz vakti gelince keseceğiz. Tekrar bir kurban vaktinde Sultangazililere armağan edeceğiz” diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-İstanbul / Merkez – DHA
2022-07-02 09:25:49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.