Kurtulmuş, minimum fiyat artırımı için temmuzu işaret etti: Çalışmalar var

DUVAR- AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Temmuz ayında emekli ve memurlarının gelirinin artırılması için çalışmalar var. Sabit gelirli çok geniş bir kitlenin fiyatını artıracak bir dokunuş kesinlikle hükümet tarafından yapılacak” diye konuştu.

TGRT Haber’de gündemi kıymetlendiren AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, iktisat gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

‘Dövizdeki oynaklık giderilecek’ değerlendirmesinde bulunan Kurtulmuş, minimum fiyata orta artırım yapılıp yapılmayacağı ile ilgili bir soruya da “Sabit gelirli çok geniş bir kitlenin fiyatını artıracak bir dokunuş kesinlikle hükümet tarafından yapılacak” biçiminde karşılık verdi.

Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Öncelikli 2 sıkıntıdan biri dövizdeki oynaklığın giderilmesi. Bunun için eldeki tüm imkanlarla istikrara kavuşturulması birinci önceliğimiz. İkincisi ise fiyat istikrarsızlığı. Bunlara önlem almak için her gün görüşmeler yapıyoruz. Hem döviz oynaklığı, hem fiyat artışı tüm vatandaşları olumsuz etkilerken, vatandaşların alım gücü olumsuz etkilendi.

‘TEMMUZ AYI İÇİN ÇALIŞMA VAR’

Asgari fiyatta harikulâde artış yaşanması, vergilerden vazgeçilip vatandaşlara direkt takviye verilmesi, bütün bunlar alım gücünü artıracak ataklardı. Lakin temmuz ayında emekli ve memurların gelirinin artırılması için çalışmalar var. Sabit gelirli çok geniş bir kitlenin fiyatını artıracak bir dokunuş kesinlikle hükümet tarafından yapılacak ve vatandaşların enflasyonun altında ezilmemesi için gereken çalışmalar temmuz ayında sonuçlanacak.”

ERDOĞAN DA ARTIRIM SİNYALİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, bugünkü küme toplantısında yaptığı açıklamada, minimum fiyat için artırım sinyali vermişti. Erdoğan, “Dar gelirlilerin ve ücretlilerin hayat pahalılığı sebebiyle ortaya çıkan refah kayıplarını telafi etmek için daima yeni programlar devreye alıyoruz. Ocak ayında çok kıymetli adımlar attık, temmuz ayında enflasyon farklarıyla rahatlama sağlayacağız. Yılbaşında çok daha kapsamlı ve rahatlatıcı adımlar planlıyoruz. Önümüzdeki şubat-mart ile birlikte enflasyon kıymetli ölçüde gerileceği için attığımız adımların insanlarımızın hayatlarındaki tesirlerini daha düzgün görebileceğiz” sözünü kullanmıştı. ( HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.