Kuzey Kore’de Kovid-19 karışıklığı: Meyyit sayısı 27’ye yükseldi

Kuzey Kore’de Kovid-19 salgını süratli bir biçimde yayılmaya devam ediyor. Ülkede bugün açıklanan yeni bilgilere nazaran, 21 kişi hayatını kaybetti ve 174 bin 440 şahısta ateş belirtileri tespit edildi.

Yeni açıklanan bilgilerle birlikte, ülkede Nisan ayının sonlarında tesirini göstermeye başlayan salgında toplam can kaybı 27’ye ve hastalık belirtileri gösteren bireylerin sayısı da 524 bin 440’a yükseldi.

Ülkede 243 bin 630 kişinin sıhhatine kavuştuğu ve 280 bin 810 kişinin de karantinada kaldığı aktarıldı.

Devlet medyası, can kayıplarının ve ateş belirtileri gösteren şahısların Kovid-19 ile kontaklı olup olmadığı ile ilgili açıklama yapmadı.

“BU BÜYÜK BİR KARGAŞADIR”

Salgını “büyük felaket” olarak nitelendiren Kuzey Kore önderi Kim Jong-un, “Kötü huylu salgının yayılması ülkemizin kuruluşundan itibaren üzerimize düşen büyük bir karışıklıktır. Ancak, salgın siyasetini uygulamadaki odağı kaybetmezsek, parti ve halkın birliğine dayalı bir örgütlenme gücü ile denetimi sürdürür ve salgına karşı savaşımızı güçlendirirsek, krizin üstesinden gelmekten fazlasını yapabiliriz” dedi.

BİRLİK BİLDİRİSİ VERDİ

İktidardaki Kore Personel Partisi’nin politbüro toplantısında halka davette bulunan Kim Jong-un, hükümet ile halk ortasında salgını mümkün olan en kısa müddet içerisinde istikrara kavuşturmak için birlik olma bildirisi verdi. Bulaşmaları önlemek için birçok kişinin izole edildiği ve bu sayede salgının bölgeden bölgeye yayılmayacağı konusunda optimistlik ortaya koyan Jong-un salgının denetim altında olduğuna dair tabirler kullandı.

SALGININ YIKICI SONUÇLARI OLABİLİR

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki 26 milyon kişinin aşısız olması ve berbat sıhhat sistemi nedeniyle Kovid-19 salgınının yayılmasını denetim edememenin Kuzey Kore’de yıkıcı sonuçlar doğurabileceği tabir edildi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.