Marmaris’teki orman yangını, 5’inci gününde

Marmaris’in Bördübet mevkiindeki ormanda, 21 Haziran’da saat 20.02’de çıkan orman yangını, gece havadan müdahalenin yapılamaması ve rüzgarın da tesiriyle yayıldı. Küfre Koyu’nda 2 akaryakıt bidonuyla yakalanıp, tutuklanan S.A.’nın jandarmadaki itirafından, ailesiyle ortalarındaki ticari hasımlık nedeniyle kundaklama sonucu çıktığı belirlenen yangında 5’inci güne girildi.

Kızılçam ağaçlarıyla kaplı 4 bin 500 hektar alanda tesirli olan yangın, kısmen denetim altına alındı. Soğutma çalışmaları, günün birinci ışıklarıyla 3’ü Katar’dan gelen 46 helikopter ve 1’i Azerbaycan’dan gelen 15 uçakla havadan da sürüyor. Karadan ise 405 arazöz ve 2 bin 202 iş makinesi, 119 su tankeri 28 TOMA ve 1169 araç ile 1204’ü orman personeli olmak üzere 4 bin 587 kişilik çalışanla çalışmalara dayanak veriliyor. Soğutma çalışmaları, geniş alanda sürüyor.

YANAN ALANLAN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan 5 gündür tesirli olan ve büyük ölçüde denetim altına alınan orman yangınında ziyan gören alanlar, havadan görüntülendi. Daha evvel yemyeşil olan orman alanlarının kapkara imgesi, yürek burktu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dün akşam yaptığı açıklamada yanan alanlarla ilgili bilgi vererek, “Net olarak ‘Burası büsbütün yanmış’ denilen yerlerin dışında kısmen yanmış lakin içinde kısımların olduğu alanlar var. Yaklaşık 4 bin 500 hektar alanın yandığını söyleyebiliriz. 72 saat dolmadan bu çalışma tamamlanmış oldu” demişti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.