Mucize tabip 6 ay sonra hastalarıyla buluştu

Direksiyon başında kalp krizi geçirdiğini anlayıp kendi hastanesinin aciline süren ve meslektaşlarının harikulade eforuyla hayata döndürülen Tabip Güngör Sitar, 6 ay sonra tekrar mesleğinin başında olmanın memnunluğunu yaşıyor. Sitar artık, onu hayata döndüren tabipler ve birebir vakitte mesai arkadaşlarıyla kendi yattığı serviste hasta bakıyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sancaktepe Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dahiliye uzmanı olarak misyon yapan Dr. Güngör Sitar(41), 25 Mart’ta kendi aracıyla çalıştığı hastanenin ek binasındaki mesaisine giderken kalp krizi geçirdiğini anladı.

Yolunu değiştirip acile sürdü. Dikkat çekebilmek için, aracını yasak olan ambulans giriş yolunun ortasına park etti. Araçtan inip birkaç adım atmıştı ki yığıldı, yardıma koşan güvenlik görevlilerine ‘Burada tabibim, kalp krizi geçiriyorum’ diyebildi ve birkaç saniye sonra şuurunu kaybetti.

Dr. Sitar için başlayan operasyon sırasında, meslektaşı ve mesai arkadaşları, toplamda 2 saati bulan kalp masajı ile onu yaşama bağladı. Akabinde geçirdiği ağır kanamalar ve büyük bir bypass operasyonuna karşın bir buçuk aylık tedavisinden zaferle çıktı.

Sitar’ın için toplumsal medyada da fevkalade bir kan bağış kampanyası yürütüldü ve başta hastane takımı ile hastaları olmak üzere pekçok vatandaş, gecenin bir yarısı kan vermeye koştu. Tedavisi sırasında yaşadığı ağır kanama nedeniyle 12 saat içinde bedenindeki tüm kan iki kere değiştirilen Sitar, yaşadığı bu fecî deneyimden 6 ay sonra sapasağlam mesleğinin başına dönebilmenin memnunluğunu yaşıyor.

Duygularını anlatan Sitar, “13 yıldır hiç aralıksız çalışıyorum birinci defa bu kadar uzak kaldım mesleğimden. Çizginin ötesine gidip geldim” dedi.

Onu hayatta tutabilmek için insanüstü gayret gösteren mesai arkadaşları Kalp Damar Cerrahisi Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Murat Uğur ile Doç. Dr. Yücel İtina ve Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Esra Adıyeke ise onu yine işinin başında gördüklerine hala inanamadıklarını söyledi.

“SAĞ BACAĞIM DA KESİLMEKTEN KURTARILDI”

Yaklaşık 6 ay evvel yaşadığı ağır kalp krizi nedeniyle uzun mühlet ağır bakımda, sonrasında da serviste takip edildiğini anlatan Dr. Sitar, şunları söyledi:

“Tekrarlayan ameliyatlar ve ağır tedaviler aldım. Ama birçok kişinin dayanağı ve duası sayesinde toparlanma sürecim beklediğimden de süratli oldu. Çok ağır ve komplikasyonlu bir süreç yaşadım.

Sağ bacağımda, kasların yıkımı ile giden ‘kompartman sendromu’ dediğimiz bir durum oldu. Çok fazla kanamış olmam nedeniyle cerrah arkadaşlar risk alarak müdahale ettiler ancak yeniden de kasların maalesef kurtarılması mümkün olmadı. Buna karşın dizüstü düzeyden kesilme planı yapılırken yeniden meslektaşlarımın üstün çabaları sonucunda bacağım kesilmekten kurtuldu. Bu kadar ağır komplikasyonları yaşamış, hayatını neredeyse kaybetmiş bir doktor olarak bu türlü bir süreçten minimal hasarla kurtuldum” dedi.

“ÇİZGİNİN ÖBÜR TARAFINDAYKEN NE HİSSEDİLDİĞİNİ ANLADIM”

Tedavisini takip eden tabip hocalarının biraz daha istirahat etmesi gerektiğini söylediğini lakin hastalarından uzak kalmanın onu daha makus hissettirdiğini vurgulayan Sitar kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Çalışmamak beni daha olumsuz etkilediği için tekrar işimin başına döndüm. Yeniden hastalarımla ilgilenebilmek beni memnun ediyor. Sağ olsun hem tabip arkadaşlarım hem de hastane idaremiz bu mevzuda beni hayli destekliyorlar, ağır bir tempo ile başlamam için kolaylık tanıyorlar.

Bugün poliklinikte bir yoğunluk kelam konusu olunca ben de servisten polikliniğe indim. Hem hastalara hem de doktor arkadaşlarıma yardımcı olmak için. Ben zati genelde hastalarımla empati kurmaya çalışan bir hekimdim. Lakin bu yaşadıklarım empati gücümü daha da artırdı.

Özellikle çizginin başka tarafında yaşayan insanların neler hissettiğini, bizlerden neler beklediğini daha âlâ manaya talihine sahip oldum. 2009’dan beri 13 yıldır bilfiil çok ağır bir formda çalışıyorum. Hiç bu kadar uzun mühlet mesleğimden farklı kalmamıştım.

Bu da çok zordu lakin çok şükür mesleğime dönebildim ve kaldığım yerden devam edebiliyorum. Bu da benim için büyük mutluluk”

ŞİMDİ YATTIĞI SERVİSTE HASTA DEĞERLENDİRMESİ YAPIYOR     

Kalp Damar Cerrahisi olarak Doç. Dr. Yücel İtina ile birlikte mesai arkadaşlarını hayata bağlayan ve onu sağ salim ailesine kavuşturmayı başaran Doç. Dr. Murat Uğur ise, “Gerçekten 6 ay evvel inanılmaz günler yaşadık. Birinci 4 gün bizim açımızdan büsbütün uykusuz ve hastaneden çıkmadığımız bir dönemdi. Tahminen 3-4 hastada görebileceğimiz bütün sorunları tek bir hastada gördük. Hepsini atlatmayı başardık. Artık ise ameliyat öncesi bir hastamızın durumunu kıymetlendirmek için Güngör bizim servisimize konsültasyona geldi. Bu dayanılmaz bir his bizim için. Kendisi misyona başladığında aslında birinci karşılaştığımızda birbirimize sarıldık. Artık de konsültasyonlarda, evvel birbirimize sarılarak işe başlıyoruz, ondan sonra hastaları değerlendiriyoruz” dedi.

“O GÜNLERDE YİNE İŞİNE DÖNDÜĞÜNÜ HAYAL BİLE EDEMEZDİM”

Sitar’ın ağır bakım sürecinde, bir an olsun başından ayrılmayan Anestezi ve Reanimasyon Bölümü’nden arkadaşı Doç. Dr. Esra Adıyeke, şöyle konuştu:

“O birinci günler, bu günleri hayal bile edemezdik. Akut periyotta bugünleri görebileceğimizi hiç düşünemiyordum, hayal bile edemezdim. Lakin ne vakit ki  uyandı, bizimle irtibat kurmaya başladı, işte o vakit umutlarımız arttı.

Güngör’le de konuşmaya başladık, ‘Hadi artık toparlan hastaların seni bekliyor, işinin başına dön’ diye. Lakin birinci günler nitekim onu tekrar işinin başında görebileceğimizin hayalini dahi kuramıyorduk.

Onca yaşadığımız komplikasyonlar, her an her dakika sanki kaybediyor muyuz dediğimiz süreçleri yaşadıktan sonra, onu tekrar yine tıpkı hastanede fakat bu sefer misyonunun başında görmek bizleri çok memnun etti. Hislerimi tanım etmem çok çok sıkıntı. Eski günlere geri döndük çok mutluyuz” diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.