Pteria Antik Kenti’nde hafriyat çalışmaları

Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyü yakınlarında bulunan ve ‘Kerkenes Harabeleri’ olarak da bilinen Pteria Antik Kenti’nde 1993 yılından itibaren yapılan yüzey araştırmaları sonucunda, 7 kilometrelik sur duvarları kalıntıları içinde yaklaşık 4 bin 500 bina yeri tespit edildi.

Yapılan araştırmalara nazaran Milattan Evvel 600’lerde kurulan antik kentte 50 bin kişinin birebir anda yaşamış olabileceği iddia ediliyor.

İHA’da yer alan habere nazaran; Yozgat Valisi Ziya Polat, Amerikalılar tarafından yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında Hafriyat Lideri Prof. Dr. Scott Branting’den bilgi aldı.

“Turizme kazandırmamız lazım”

Vali Polat, Yozgat’ın tarihi merkezlerinden biri olan Kerkenes Harabeleri’nde uzun yıllar devam eden hafriyatın daha da devam edeceğini belirterek, “Toprağın altındakini çıkarmak için biraz daha süratli hareket etmemiz gerekiyor. Burası Frig medeniyetinin kıymetli yerleşim yerlerinden birisi. Devrinin en büyük yerleşim yeri. Onun için bizim burasını turizme kazandırmamız gerekiyor” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.