Rus basını açıkladı: Türkiye gemilerin inançlı biçimde ayrılabilmesi için mayınlı sahayı temizleyecek

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı hareket sebebiyle Afrika’dan Ortadoğu’ya pek çok bölge tahıl kıtlığı telaşı yaşıyor. Türkiye, tahıl gemilerinin bölgeden geçebilmesi için değerli bir vazife üstlenecek.

UKRAYNA TÜRK SAVAŞ GEMİLERİNİN GEÇİŞİNE MÜSAADE VERECEK

Üst seviye Rus yetkilinin paylaştığı bilgiye nazaran, Ukrayna, Türk savaş gemilerinin Odessa açıklarında karasularına girişine müsaade verecek. Türk gemileri, tahıl taşıyan gemilerin inançlı biçimde ayrılabilmesi için bölgeyi mayınlardan temizleyecek.

Rus gazetesi İzvestiya’nın özel haberine nazaran plan şu formda işleyecek:

“Türk ordusu Odessa kıyılarını mayından arındırmakla misyonlu olacak. Odessa limanında tahıl yüklenecek gemiler, belirlenen koordinatta, Karadeniz’in tarafsız sularına kadar Türk savaş gemilerinin refakatinde yol alacak. Ukrayna kara sularından çıkılıp Karadeniz’in tarafsız sularına girildiğinde inançlı geçişi sağlamak ve provokasyonu önlemek için, tahıl gemilerine Türk gemilerine Rus savaş gemileri de eşlik edecek. İstanbul Boğazı yakınına kadar tahıl gemileri, Türk ve Rus savaş gemilerinin refaketinde yol alacak.”

“TAHIL KORİDORU OLUŞTURULACAK”

İzvetsiya şu an gemilerin rotalarının detaylandırıldığını duyurdu. Ukrayna, Türk gemilerinin mayın paklığı için kara sularına girmesini ve bir “tahıl koridoru” oluşturmasını kabul etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un Türkiye’yi ziyareti sırasında “yol haritasının” onaylanacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.