Sabah “Odatv arşivinde yok mu” dedi, bakın ne bulduk

Netflix’te yayınlanan “Kulüp” dizisi, Türkiye’de Varlık Vergisi ve azınlık tartışması başlatmıştı.

Dizide Türklerin “barbar”, azınlıkların ise “elit” gösterilmesi tepki çekmişti.

Dizinin ardından başlayan Varlık Vergisi tartışmaları, basında ve sosyal medyada aylarca devam etmişti.

Sabah Gazetesi yazarı Salih Tuna, Netflix’te çıkan başta Kulüp olmak üzere birçok Türk dizisini eleştirdi: “Netflix platformunda yer alan “Türk dizilerinin” ortak özelliği, Türk’ü/Türklüğü illaki aşağılamak mıdır nedir, anlamadım gitti.Söz konusu dizi ‘Türk yapımı’ değil de Yunanistan yapımı olsaydı, ‘Zalim Müslüman Türkler’propagandası için daha başka ne olabilirdi, doğrusu bilemiyorum.”

Salih Tuna daha sonra Odatv’ye sordu: “Bari sen susmasaydın ‘yoldaş’ Soner Yalçın? Odatv’nin arşivinde konunun anlam ve önemine uygun İzmir Marşı benzeri bir şey yok mu? Ulan sizin bu Atatürkçülükleriniz, üç-beş ‘ham yobaz kaba softaya’ gelince anında şahlanıyor da, sıra ‘Türk düşmanı propagandasına’ gelince neden suspus oluyor?”

Odatv arşivini açıyor: İşte Netfix’teki yapımlara Odatv’nin cevapları…

BU TUZAĞA DÜŞMEYİN

Gazeteci yazar Soner Yalçın, Odatv’de 11 Ocak 2021 tarihinde yayınlanan “Bu Tuzağa Düşmeyin” başlıklı köşe yazısında, Netflix’in tartışmalı Kulüp dizisini kaleme aldı:

İlgili haber: Bu tuzağa düşmeyin

“Kulüp dizisiyle yakın tarih tartışması alevlendi: 1942’de çıkarılan Varlık Vergisi!

‘Salkım Hanımın Taneleri’ filmiyle de benzer polemik yaşanmıştı.

Oysa… Diziler, filmler üzerinden tarih tartışması yapılmaz. Bunlar kurgudur; senarist ve yönetmen hayaline göre eser meydana getirir. Örneğin:

Quentin Tarantino, ‘Soysuzlar Çetesi-Inglourious Basterds’ filminde Hitler ve Goebbels’i sinema salonundan yakarak öldürdü! Bunun tartışması yapılabilir mi?

Ama ülkemizde dizide-filmde anlatılanları gerçek sananlar var! ‘Kulüp’ dizisini seyredip Varlık Vergisi hakkında ahkâm kesiliyor! Ne alaka ise konu mutlaka 6-7 Eylül 1955 olaylarına getiriliyor! Yahu aralarında on üç yıl fark var…

Ki dizinin; –Varlık Vergisi yüzünden sevgilisini (Varlık Vergisi çıkmadan önce) 1938’de öldürmesi gibi zorlama zaman problemleri var! Neyse, konumuz dizi değil…

Konu, Varlık Vergisi:

Salt Türkiye’de değil, yasa hemen her ülkede çıktı.

Örneğin, Zafer Vergisi (The Victory Tax), ABD’de 1942-1944 yılları arasında uygulandı. 2 milyon dolar geliri olandan yüzde 67 vergi alındı. Bu oran İngiltere’de yüzde 80 idi!

Dönem İkinci Dünya Savaşı…

18 milyonluk Türkiye’nin 1 milyonu askere alındı. Büyük bölümü köylüydü. İtibariyle tarım üretimi düştü; ekmek karneye bağlandı, karaborsacılık başladı.

Bu arada… Devlet de gerek savunma giderleri ve gerekse askerini doyurmakta finans zorluğu çekti. Devletin 1939’da 390 milyon lira olan bütçe harcaması, 1942’de 900 milyon liraya çıktı.

Türkiye’de Varlık Vergisi salt azınlıklardan değil, (Mareşal Fevzi Çakmak dâhil) Müslümanlar ve yabancılardan da alındı. ‘Alındı’ demek de pek doğru değil; Türkler vergilerinin tamamını verdi, azınlıklardan verginin yüzde 20-25’i tahsil edilemedi.

Tahsil edilen 315 milyon liranın içinde; gayrimüslimlerden 30 milyon lira, yabancılardan 130 milyon lira, Müslümanlardan ise 155 milyon lira alındı…

Mesele sadece para değil kuşkusuz, uygulamada hatalar yapıldı.

Mesela… Tüm azınlıkları zengin görmek hataydı.

Mesela… Listelerde kayırmalar yapmak hataydı.

Mesela… Gerekçeleri ne olursa olsun vergi ödemeyenleri Erzurum/Aşkale’ye göndermek hataydı.

Mesela… Savaş koşulları bile olsa siyasetin-basının dili çok sertti.”

YAKAMOZ VE TÜRK DENİZ KUVVETLERİ TARTIŞMASI

Netflix’te yayınlanan ve başrollerini Özge Özpirinççi, Kıvanç Tatlıtuğ ve Jerry Hoffmann’ın paylaştığı Yakamoz S-245 dizisi, Türk ordusunu ve Deniz Kuvvetleri’ni kötü gösterdiği için eleştirilerin odağı olmuştu.

İlgili haber: Kıvanç Tatlıtuğ’un dizisine denizci eleştirisi: Bu kadar kötüsünü görmedim

Odatv, 21 Nisan 2022 tarihli “Kıvanç Tatlıtuğ’un dizisine denizci eleştirisi: Bu kadar kötüsünü görmedim” haberinde, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in diziye verdiği tepkiyi manşetine taşıdı.

Cem Gürdeniz, “Bu kadar kötüsünü görmedim” dedi ve dizinin Türk deniz subaylarını ve astsubaylarını küçük düşürdüğünü dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.