Sony, lazerli uydular üretmek için şirket kurdu

Günümüzde Dünya yörüngesinde kabaca 12 bin adet uydu var ve bu sayının, önümüzdeki yıllarda fırlatma maliyetlerinin de düşmesiyle daha da artması bekleniyor.

Örneğin Amazon ve SpaceX üzere firmalar, geniş düşük maliyetli internet ağları kurmak için gelecek yıllarda uzaya yüzlerce uydu fırlatmayı planlıyor.

Sony, uydular için yeni şirket kurdu

Sony, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yörüngedeki küçük uyduların lazer ışınları aracılığıyla birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan aygıtlar üretmek için yeni bir ünite kurduğunu duyurdu.

Birkaç gün evvel tescil edilen “Sony Space Communications” isimli yeni şirket, radyo frekanslarında bir darboğazdan kaçınmak için lazer teknolojisinden yararlanmayı amaçlıyor. Üretilecek aygıtlar, uzaydaki uydular ile yer istasyonları ortasında çalışacak.

Şirket, uzayda çalışan birinci ticari aygıtını ne vakit üreteceğini ve bugüne kadar teknolojiye ne kadar para yatırdığını açıklamadı.

Yeni şirketin lideri Kyohei Iwamoto yaptığı açıklamada, “Yörüngede kullanılan data ölçüsü da yıldan yıla artıyor, lakin mevcut radyo dalgalarının ölçüsü sınır.” dedi.

SpaceX, kendi lazer irtibat aygıtlarını kendi bünyesinde yapıyor ve bunları birinci olarak geçen yılın sonlarında Starlink uydularında piyasaya sürdü.

Sony, birinci başarılı testlerinden birinin 2020’de Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan Japonya’daki bir yer istasyonuna lazerle yüksek çözünürlüklü imaj dataları ilettiğinde gerçekleştiğini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.