Stefan Kuntz’u yerden yere vurdular: Fatih Terim 2 haftaya gelir

Spor yazarları, A Milli Takımın Hırvatistan’a 2-0 mağlup olduğu maçı köşelerinde değerlendirdi.

“BU HAKEM APTALLIĞIDIR”

Ahmet Çakar, A Milli Takım’ın başına Fatih Terim’in geçeceğini öne sürdü. Konuyla ilgili iddiada bulunan Ahmet Çakar, “Muhtemelen Fatih Terim iki hafta içinde A Milli Takım teknik direktörü olur.” ifadelerini kullandı.

Ahmet Çakar/Sabah: “Avrupa’nın pas kalitesi ve deneyimi en iyi takımlarından birine karşı oynadık. Kolay değil… Son iki Dünya Kupası’nda da önce ikinci sonra da üçüncü oldular. Tüm bunlara rağmen oyuna çok iyi başladık. İlk 20 dakika çok iyi şeyler yaptık. Özellikle Cengiz ve Kerem’le yakaladığımız pozisyonlardan birini atabilsek sonuç farklı olabilirdi. Hırvatistan ilk yarıda iki defa geldi, ikisini de gol yaptı. Goller de buram buram tecrübe kokuyordu. Düşünebiliyor musunuz 80 milyonluk bir ülkenin kurtarıcı olarak oyuna soktuğu oyuncular kendi takımlarının ilk 11 oyuncusu değil. Sanki basketbol maçıymış gibi son saniyede ceza sahasına giriyoruz, pozisyon var ama maçı bitiriveriyor. Buna kötü hakemlik denmez, ‘Hakem aptallığı’ denir.”

“YEDEKTE DURMASI MUCİZE”

Gürcan Bilgiç/Sabah: “20. dakikada iki farklı önde olabilirdik, devreyi 2-0 yenik bitirdik. Futbolun kendi hikâyelerinden, kaçınılmaz olan yine bizim başımıza geldi. İpleri elimizde sanırken, “defansif seyircilik” hastalığı ile pozisyon bile vermeden yedik golleri. Çokça eleştiri yapabiliriz maç için. Özellikle de bireysel hesaplar yaptığımızda. Ama bu bize ne bir şey katacak ne de bir şeyleri değiştirecek. Çünkü Çağlar Söyüncü vardı hep son vuruşlar öncesinde. Maç eksiği zirvede, Ermenistan maçı da dahil hatalı kararları çoğunlukta. “Niye oynattın” da diyemeyiz Kuntz’a… Ancak, Leicester’daki hocasına hak verebiliriz. Bu haliyle yedek kulübesine bile çıkması mucize… Bursa’da nefis bir seyirci de yakalamışken, müthiş bir akşam yaşayabilirdik.”

“KAMUOYU ARTIK YORULDU”

Ali Gültiken/Sabah: “Rakibi düşürmek istediğimiz tuzağa kendimiz düştük. Bu seviyelerde bulduğunu atacaksın. Bu kadar basit savunma hataları da yapmayacaksın. ‘Yapılanıyoruz’, ‘Gençlerle yeni bir takım inşa ediyoruz’ gibi sözlerden kamuoyu yoruldu. Sonuca dönük oynayabilen bir milli takımı görmek istiyoruz.”

“ÇOK FIRIN EKMEK YEMEMİZ GEREKİYOR”

Engin Verel/Sabah: “Maçtan önceki basın toplantısında da Kuntz’un belirttiği gibi maçın favorisi Hırvatistan’dı. 2018’in dünya ikincisi ve son Katar’daki Dünya Kupası’nın bronz madalyalı takımı olan Hırvatistan’ın tartışılmaz bir kalitesi ve istikrarı var. Bu maç öncesi FIFA sıralamasında Hırvatistan yedinciyken, biz 44’üncü sıradayız. Hırvat oyuncuların Türkiye’nin yaşadığı büyük felaketteki tutumlarına duyduğumuz minnettarlığı ve teşekkürü de not ederek maçı değerlendirmeye geçelim. Zaten beraberlik için çırpınırken yediğimiz ikinci gol de bu tür maçları oynamak için daha çok fırın ekmek yememiz gerektiğini gösteriyordu. Modric gibi bir tecrübenin bu kadar rahat top alması ve ardından Mert’in çıkardığı ilk şuta bizden önce Hırvatlar’ın yetişmesi acemiliklerimizin tesciliydi. Soyunma odasına ikinci yarıda en azından erken bir gol bulup, sonra da bir beraberlik kurtarabilir miyiz düşüncesi ve umuduyla gittik.”

“RÜYA, KABUSA DÖNDÜ”

İlker Yağcıoğlu/Takvim: Oysa rüya gibi bir başlangıç yapmıştık. İlk 19 dakika kalecimiz Mert’i oyunda hiç görmedik. Öyle etkili pres yaptık ki dünyanın en iyi orta sahalarından biri Modric bile hayatında yapmadığı kadar pas hatası yaptı. Pozisyonlar da ürettik ama atamadık. 20. dakikada ise rüya kabusa döndü. Sonuçta biz kaçırdık adamlar attı. Gençlik değil tecrübe kazandı. Kuntz da yaptığı ve yapmadığı değişikliklerle “Ben bu işi götüremeyeceğim. Beni boşuna burada tutmayın” mesajını verdi. Son bir not. 60’da seyirci Arda diye bağırıp 63’te Arda’yı oyuna sokuyorsa Kuntz’a ne gerek var ki.

“KUNTZ’A TEŞEKKÜR ETMEK GEREKİYOR”

Ogün Temizkanoğlu: “Kuntz çok sempatik bir insan, Türk insanını da çok seviyor ama bu akşamdan sonra kendisine teşekkür etmek gerekiyor. Özellikle Portekiz maçından sonra çok daha oyun gücü yüksek bir takım beklerken çok geri gitmiş bir takım görüyoruz. Ben de artık ahlar vahlar istemiyorum. Ben mücadele görmek istiyorum, kırılgan olmayan bir takım istiyorum. Bir gol yiyoruz tamamen kırılıyoruz bu olmaması lazım. Hedefi olmayan bir hoca takımı nasıl ikna edecek onu bilmiyorum”

“TERİM’DEN SONRAKİ DİKİŞLER TUTMADI”

Erman Toroğlu: “Grubumuz şekillenmeye başladı. Biz 3 puanda kaldık. Önümüzde 4’er puanlı iki takım var artık. Milli takım teknik direktörleri bizde biraz daha geriye gideceğim. Bulgaristan’a maç yönetmeye gittim. Fatih Terim’i gördüm otelde. Ümit Milli Takım antrenörü o zaman. Piontek’le tartışmıyor musunuz dedim, tartışıyoruz da dinlemiyor, ben geldiğim zaman hallederiz dedi. Sonra onun Ümit Milli Takım’ı Dünya üçüncülüğüne kadar gitti. Sonraki hiçbir dikiş de tutmadı”

“DEMEK Kİ ÖZÜMÜZE DÖNMELİYİZ”

Nihat Kahveci: “Her zaman takımın lideri teknik direktör eleştirilir. Şu bir gerçek, Mustafa hoca, Şenol hocayla, Fatih hocayla, Ersun hocayla çalıştım Milli takımda. Bir tane Dünya üçüncülüğümüz var Şenol hocayla, bir de Avrupa Şampiyonası’nda yarı finalimiz var Fatih hocayla. Ülkemize çok değerli hocalar geldi, Lucescu’nun hocalığına bir şey diyebilir miyiz? Hiddink’in hocalığını eleştirebilir miyiz? Hayır. Oldu mu, olmadı. Demek ki özümüze döneceğiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir