Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Ebubekir Gizlidier: Kıtlık beklentisi yok

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, yaz devrinde kimi eserlerde kıtlık yaşanacağı istikametinde çıkan tezlere karşılık verdi.

Kıtlık beklentisinin olmadığını belirten Gizligider, açıklamalarında şu tabirleri kullandı:

“Verileri açıklamamız lazım. Lakin şunu söyleyeyim; mevcut TMO depoları itibariyle elimizdeki sayılar, ayrıyeten dün itibariyle Adana’da hasat başladı. Beklentimiz bu türlü bir kıtlık kelam konusu olmayacak.

“Türkiye’nin bu türlü bir sorunu yok”

Ben bunların çok güzel niyetli olduğunu düşünmüyorum. Burada birtakım kent efsanelerine de sığınmak istemem lakin malum birtakım mecmuaların kapakları, kuru baş halindeki buğday taneleri ve başak manzarası bunlarda farklı bir oyun olabilir. Bu daha geniş kapsamlı bir projenin eseri olabilir lakin biz bunlarla ilgilenmiyoruz. Biz işimize bakıyoruz. Türkiye’nin bu türlü bir sorunu Allah’ın müsaadesiyle yok ve olmasını da beklemiyoruz. İklim uygun geçti. İnşallah beklemediğimiz bir afet Allah koruma olmazsa bu yıl ile ilgili bir kıtlık beklentisi kelam konusu değil.”


“Ukrayna güvenlik şeridi oluşturdu, gemiler çıkış yapamıyor”

DHA’nın haberine nazaran; Bakan Yardımcısı Gizligider, Ukrayna’nın güneyindeki limanlarla ilgili meşakkatin aşılması için Türkiye’nin orta buluculuk çalışması yaptığını da belirterek, “Ukrayna kendini koruma ismine bir güvenlik şeridi oluşturdu. Gemiler giriş çıkış yapamıyor. Burada güvenlik taahhüdü verilebilirse, Türkiye de bunun yolunu açarsa, dünya ve bölgesel barış ismine hem de tarım güvenliği, eser arzı ve bulunurluk ismine değerli bir adım olacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.