TTB’den dikkat çeken anket! Covid-19 olay sayıları iki kat fazla

Türk Tabipleri Birliği’nin aile tabipleriyle yaptığı anket Covid-19 hadise sayılarının, Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı sayılardan en az iki kat fazla olduğunu ortaya koydu. İşte SÖZCÜ’nün ulaştığı o anketin ayrıntıları…

Sağlık Bakanlığı, 27 Haziran-3 Temmuz ortasındaki hadise sayısını 57 bin 113 olarak açıklamıştı. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) aile doktorlarıyla yaptığı anket ise bu sayıların iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

VAKA SAYISI İKİ KAT FAZLA

Türk Tabipleri Birliği, 400 aile tabibinin iştirakiyle 6 Temmuz’da bir anket yaptı. SÖZCÜ, anket sonuçlarına ulaştı.

GÜNLÜK HADİSE SAYISI 16 BİN 838

6 Temmuz’da yapılmaya başlanan ve hekim Ekrem Karakaya’nın öldürülmesiyle birlikte sonlandırılan ankette aile doktorları teşhis koydukları haftalık hadise sayısını 117 bin 867 olarak belirtti. Yani günlük olarak en az 16 bin 838 hastanın Covid-19’a yakalandığı söylendi.

Eş vakitli olarak Sıhhat Bakanlığı’nın haftalık olarak verdiği sayı ise 57 bin 113’tü. Bu da günlük hadisenin ortalama 8 bin 159 olduğunu söz ediyordu. Yani TTB’nin sayısı, bakanlığın açıkladığı sayıdan iki kat fazla.

HEKİMLERİN YÜZDE 68’İ HADİSELERİN HAZİRAN AYINA NAZARAN ARTTIĞINI BELİRTTİ

Vaka sayılarının haziran ayına nazaran arttığını belirten doktorların oranı yüzde 68,1 olurken yüzde 18,4’ü değişmediğini, yüzde 9,6’sı ise azaldığını söz etti.

Bir taraftan tabiplerin de aşılanmaya ve virüsten korunmaya dair talepleri var. Aile tabiplerinin yüzde 72’si, son aşıları üzerinden 6 ay geçtiğini söylerken yüzde 22’si de son aşı üzerinden 3 ay geçtiğini belirtti. Son üç ay içinde aşı olanların oranı ise yalnızca yüzde 5.

Son altı ay içinde Covid-19 geçiren aile tabibi oranı yüzde 25, son bir ay içinde virüse yakalananların oranı ise yüzde 3.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.