Türk tatilciler, Kurban Bayramı’nda Yunan adalarına akın etti

Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasıyla birlikte tatili Ege adalarında geçirmek isteyenler, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki deniz hudut kapısı önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Bayram müddetince 5 bin ile 8 bin ortasında tatilcinin Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’ndan Yunan adalarına geçmesi bekleniyor.

İşletmeciler bayram etti

2 yıllık pandemi sürecinin akabinde bayram nedeniyle oluşan yoğunluk ise Midilli-Ayvalık ortasında seferler düzenleyen feribot firmaları ile otopark işletmecilerinin yüzünü güldürdü.

Ayvalıklı turizmci Hakan Dinç, Kurban Bayramı nedeniyle epey ağır olduklarını vurgulayarak, bayramın birinci ve ikinci gününde yaklaşık 4 bin kişinin Yunan adalarına gitmesini beklediklerini söyledi.

Dinç, 9 günlük bayram müddetince yaklaşık 7 bin Türk tatilcinin Yunan adalarına geçebileceğini iddia ettiğini kelamlarına ekledi.

‘Yunan adaları biraz daha ekonomik’

İsmini vermek vermeyen bir tatilci ise Yunan adalarının biraz daha ekonomik olduğunu düşündüğünü ve memleketin boğucu havasından iki günlüğüne de olsa kurtulabilmek için 9 günlük tatilini Midilli Adası’nda geçirmeyi tercih ettiğini söyledi.

Ayvalık ile Midilli Adası ortasında feribot cinsleri düzenleyen bir firmanın idare şurası lideri olan Ali Jale ise, iki yıllık pandemi periyodu sürecinde Ayvalık-Midilli çizgisinin kapalı olduğunu hatırlattı.

Adalar hala cazibesini koruyor”

İHA’ya konuşan Jale, “Bugün o iki yılın akabinde birinci bayram günümüz. Eski bayramlar kadar olmasa da bugün burada görmüş olduğunuz kalabalık biz feribot işletmecilerini bir nebze olsun tatmin ediyor. Güzel bir bayram olmasını diliyorum. Buradan Midilli’ye geçecek olan tatilcilerimizin hoş bir tatil geçirmelerini diliyorum. Şunu da eklemek isterim ki Yunan adaları hala cazibesini koruyor. Hala daha oradaki hizmet, oradaki tatil imkanları insanlarımızı cezbediyor.” dedi.

“Ek sefer de koyduk”

Ali Jale, bayramın birinci gününde yaklaşık 700 kişinin Midilli Adası’na geçeceğini kaydederek, “Ek sefer de koyduk. Çok fazla araçla geçiş talebi var. Araçla karşı kıyıya geçmek isteyen konuk sayımız çok fazla. Bu yüzden de araç taşıyan gemimiz daima araç taşıyor. Bunun yanında katamaranımız esasen çok evvelce dolmuştu. Bayramın birinci 3 günü prestijiyle katamaranımız dolu. Ben 9 günlük tatil müddetince 5 bine yakın tatilcimizin Yunan adalarına geçeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Otoparklar şimdiden doldu

Araçlarıyla Ayvalık’a gelip, araçlarını otoparklara bırakan tatilciler nedeniyle Ayvalık Belediyesi’ne ilişkin otopark işletmesi ise daha şimdiden büyük oranda doldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.