Türkiye’den büyük atak! Bir yılda 8’e katlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile “Afrika açılımı” başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlar art geriye Afrika ülkelerine giderek ilgilerin gelişmesini sağladı. Türk savunma sanayii son yıllarda büyük bir muvaffakiyet hikayesi yazarken, Afrika’da da değerli bir açılım gerçekleştirdi. Geçen yıl savunma sanayiinin toplam cirosu 10 milyar doları bulurken Afrika ülkelerine satışlar bir yılda 8 kat arttı. Artık de ATAK helikopterleri Afrika semalarında uçmaya hazırlanıyor.

Sabah’ın haberine nazaran, geçen günlerde TBMM Dışişleri Komitesi’nde Afrika ülkeleri ile yapılan muahedeler ele alınırken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran değerli bilgiler paylaştı.

Kıran, Afrika’daki büyükelçilik sayısının 44’e ulaştığını bildirdi.

Kıran şöyle devam etti:

“Temsilcilik ağımız siyasi, kültürel, insani bağlarımızı pekiştirdiği üzere ikili ticaretimizin artmasına da katkıda bulunuyor. Afrika’yla ticaret hacmimizin 2003 yılında 5 milyar dolar düzeyindeyken bugün 35 milyar dolara yükselmesi bunun bir göstergesi. Üstlendiğimiz projelerin 80 milyar dolara, yatırımlarımızın 6 milyar dolara ulaşması Afrika’da kazan kazan anlayışıyla rekabetçi bir pozisyonda yer almamızı sağlıyor.”

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.