Uçaklara ulusal yıkama sistemi: Boyama ve yıkama robotu yerlileşti

ABD’nin 20 milyon dolara sattığı robotik sistem, yerli ve ulusal imkanlarla Ankara OSTİM’de üretildi. Ramsa Savunma Sanayii’nin ürettiği robotik sistem muadiline nazaran 2,5 milyon dolarlık fiyatıyla tasarruf sağlıyor.

YERLİLİK ORANI %90

Tank, uçak üzere askeri teknolojik araçların yıkama ve boyama sistemini yüzde 90 yerli imkanlarla ürettiklerini lisana getiren Genel Müdür Ramazan Gücükturalı, “Bu sistemi İsrail ve Pakistan’a ihraç ettik. Ar-Ge çalışmalarını ben ve 6 mühendis tamamladık. ABD’li rakibimiz tıpkı robotu 300 mühendisle üretti. Onlar 20 yılda üretti. Biz ise 2 yılda ürettik” diye konuştu.

Ramazan Gücükturalı

BASINÇLI SU PÜSKÜRTME SİSTEMİ KULLANILIYOR

Genel Müdür Gücükturalı yıkama sisteminini şöyle özetliyor: “Yıkama ve su geri dönüşüm süreçlerini otomatikleştiren sistemler tasarlamak için en son teknolojiyi kullandık. Özel uçak yıkamalarımızda yıkamadan sonra kapsamlı bir paklık ve inançlı, verimli bir çalışma yıkaması sağlamak için yüksek basınçlı nozullar kullanılıyor. Fotoselli ve otomatik uçak yıkama sistemlerimiz Türkiye’de üretilmektedir.”

SİLAH YAĞLAMASI DA ROBOTA DEVREDİLDİ

Gücükturalı, geliştirdikleri ultrasonik silah temizleme aygıtı hakkında da bilgi verdi. Yüzde 90 yerlilikle ürettikleri aygıt için “Askerlikte silah temizleme ve yağlama süreçlerini ortadan kaldırdık. Silahın içerisine koyulan silah modüllerini ve silah sistemini kendisi ultrasonik ortamda temizliyor ve geriye birleştirmesi kalıyor. Bu aygıt ufak kompozitlerle titreşim yapıyor ve bu titreşimlerle elektrik üretiyor, elektrik ise bir manyetik alan üretimi yapıyor, bu manyetik alanda temizlemeye yarıyor. Bu aygıtı 200 adet ürettik ve başta ABD, Kanada olmak üzere 10 ülkeye ihraç ettik. Maliyeti 100 bin dolar dolayında” açıklamasında bulundu.

SAVAŞ UÇAKLARINA HİDROLİK TEST SİSTEMİ

Mühimmat ve bomba taşıma aracı da ürettiklerini söyleyen Gücükturalı, “Bomba taşımada 3 farklı model üretimi gerçekleştirdik. 20 ülkeye ihraç ettik. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 5 bin adet temin edildi. Savaş uçakları için 25 bin bara kadar özel ölçüm yapan hidrolik, pnömatik test ölçüm sistemi ürettik” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.