Uzmanlar uyardı: İlaca dirençli bel soğukluğu virüsü tehdit oluşturuyor

Avustralya’da bir adamın ilaca dirençli bel soğukluğuna yakalanması yetkilileri harekete geçirdi. Uzmanlar uyardı: Yeni varyant büyük bir global halk sıhhati tehdidi oluşturuyor.

Avustralya’da bir adamın bel soğukluğunun ilaca dirençli bir versiyonuna yakalanması bilim insanlarını harekete geçirdi.

Bilim insanları ‘süper bel soğukluğu’ hastalığının ‘büyük bir global tehdit’ oluşturduğu konusunda uyardı.

Kimliği meçhul 50 yaşlarındaki adamın Kamboçya’da tatildeyken bir hayat kadınıyla korunmasız cinsel ilgiye girdiği ve virüsü buradan kaptığı belirtildi. Adam, beş gün sonra meskene döndüğünde birinci belirtileri görmeye başlayınca çabucak bir sıhhat kurumuna başvurdu.

ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ BAŞARISIZ OLDU

Tıbbi testler bel soğukluğu olduğunu ortaya çıkardı ve kendisine hastalığın tedavisinde kullanılan antibiyotiklerden verildi.

İlaçlar semptomlarını ortadan kaldırsa da tekrar yapılan test tekrar olumlu çıktı. Bu da tedavinin teknik olarak başarısız olduğu manasına geliyordu.

Doktorlar, yeni varyantı “ilaca son derece dirençli” ve daha evvel görülenlerden farklı olarak nitelendirdi. Yayılmasına müsaade verilirse, bel soğukluğunu tedavi edilemez hale getirebileceği konusunda uyardılar.

‘KÜRESEL SEVİYEDE TEHDİT OLUŞTURUYOR’

Avusturya Sıhhat ve Besin Güvenliği Ajansı’ndan Dr Sonja Pleininger, son olayın akabinde ortaya çıkan yeni bel soğukluğu varyantının ‘büyük bir global halk sıhhati tehdidi oluşturduğunu’ söyledi.

“Bu cins suşlar daima bulaşı sağlamayı başarırsa, birçok bel soğukluğu hadisesi tedavi edilemez hale gelebilir” dedi.

Uzmanlar, bel soğukluğu bakterilerini hedefleyen yeni ilaçlar ve/veya tesirli bir bel soğukluğu aşısının oluşturulmasının ilaca dirençli varyantların tesirini sınırlamak için çok değerli olduğunu ekledi.

VAKA TEKRARLAYABİLİR… 

Ancak Eurosurveillance mecmuasında adamın davasını ayrıntılandıran uzmanlara nazaran, Kamboçyalı seks çalışanının izi sürülemedi, bu da durumun kendini tekrar edebileceği manasına geliyor.

Bel soğukluğu en yaygın cinsel hastalıklar ortasında yer alıyor. ABD’de her yıl yaklaşık 680 bin kişi bel soğukluğu tedavisi görüyor.

Hastalığın semptomlarının başlıcaları, vajina yahut penisten kalın yeşil yahut sarı akıntı ve idrar yaparken meydana gelen ağrıyı içeriyor.

CİDDİ SIKINTILARA YOL AÇIYOR

Hastalık tedavi edilmezse, bayanlarda kısırlık ve potansiyel olarak ömrü tehdit eden pelvik inflamatuar üzere önemli komplikasyonlara yol açabilir. Gebelerde ve yeni doğan bebeklerde kalıcı körlüğe neden olabilir.

Son birkaç yılda muhteşem cinsler ortaya çıkmasına karşın, birden fazla bel soğukluğu varyantı hala tedavi edilebiliyor. Fakat bilhassa Asya-Pasifik bölgesinde seftriaksona dirençli bir cins bel soğukluğu hadiseleri artıyor.

Şubat ayında, İngiliz sıhhat yetkilileri, evvelki birkaç ay içinde genetik olarak misal dört olay tespit ettikleri konusunda uyarmıştı.

Avusturyalı adamın yakalandığı yeni tıp virüsün, Avrupa’da bel soğukluğu tedavisinde kullanılan iki ön cephe antibiyotikten biri olan azitromisine direnç gösterdiği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.