Yağ bağlamış fırını bile gıcır gıcır yapıyor! Ovalamaktan kolları yorulanlar bu formülle bayram edecek

Kirli bir fırın yalnızca dehşetli görünmekle kalmaz, sıhhat açısından da zahmetlidir. Fırınınızın içine yapışmış eski yiyecekler yangın tehlikesi oluşturabilir ve fırınınızı verimsiz hale getirebilir. Yemeğinizin pişmesi daha uzun sürecek ve taze pişmiş keklerinizin tadı da biraz makûs olabilir.

Bugün bir fırını temizlemenin en güzel yolunu paylaşıyoruz. Sizinkini bir anda inanılmaz bir halde temizlemenin kolay yolları var.

FIRINI TEMİZLEMENİN EN GÜZEL YOLU

İşi 8 kolay adımda tamamlayalım…

1 – FIRININIZIN SOĞUK OLDUĞUNDAN EMİN OLUN VE KİRLERİ TEMİZLEYİN

İşe başlamak için tüm fırın raflarınızı çıkararak başlayın. Bir kağıt havlu yahut eski bir bez kullanarak, tüm bu hudut bozucu küçük yanmış yiyecek modüllerini fırınınızın tabanından çıkarın, modülleri direkt çöpe atın. Artık ne kadar çok kiri çıkarırsanız, daha sonra o kadar işinize yarayacak.

2 – KABARTMA TOZU MACUNU YAPIN

Küçük bir kapta 1/2 fincan kabartma tozu ile birkaç yemek kaşığı suyu karıştırın. Yayılabilir bir macun elde edene kadar her ikisinin oranını gerektiği üzere ayarlayın. Benim için bu, istenen sürülebilir kıvamı elde etmek için yaklaşık 3 yemek kaşığı su aldı.

3 – FIRININIZI KABARTMA TOZU NACUNU İLE KAPLAYIN

Pastayı fırınınızın iç yüzeylerinin tamamına yayın, ısıtma elemanlarından uzaklaşın. Fırınım çok kirli olduğu için bu kısım için eldiven kullandım. Hakikaten oraya girmeme ve tırnaklarımın altındaki tüm o kirler için endişelenmeden en kirli köşeleri ve çatlakları kaplamama yardımcı oldu. Kabartma tozu, ovaladığınızda kahverengimsi bir renge dönüşecektir; ayrıyeten kimi yerlerde başkalarından daha tıknaz olabilir, ki bu yeterlidir. Bilhassa yağlı bölgelere ekstra dikkat ederek, tüm fırını en yeterli formda kaplamaya çalışın.

3 – FIRININIZI GECE BOYUNCA BEKLETİN

Kabartma tozu karışımının en az 12 saat yahut gece boyunca dinlenmesine müsaade verin.

4 – FIRIN RAFLARINI TEMİZLEYİN

Bu sırada fırın raflarınızı temizleyin. Burada tam paklık eğitimine bakın.

5 – FIRINI BİR HOŞ SİLİN

12 saat yahut gece boyunca, nemli bir bulaşık bezi alın ve kuru kabartma tozu hamurunu mümkün olduğunca silin. Yapıştırıcıyı gerektiği üzere kazımak için plastik yahut silikon bir spatula kullanın. Nemli bez benim için kafiydi, fakat ulaşılması güç yerlerde bir spatula işe yarayabilir.

6 – FIRINDA İNATÇI KİRLER VARSA BİRAZ SİRKE PÜSKÜRTÜN

Bir sprey şişesine biraz sirke koyun ve fırınınızda hala kabartma tozu kalıntısı gördüğünüz her yere püskürtün. Sirke kabartma tozu ile tepkiye girecek ve yavaşça köpürecektir.

7 -FIRININIZA SON BİR SİLME SÜRECİ YAPTIRIN

Nemli bezinizi alın ve kalan köpüklü sirke-kabartma tozu karışımını silin. Tüm kabartma tozu kalıntısı gidene kadar tekrarlayın. Fırını sahiden pak ve parlak hale getirmek için silerken gerektiği kadar su yahut sirke ekleyin

8 – ARTIK DE FIRIN RAFLARINI TEMİZLEYİN

Fırın raflarını ve fırınınızda bulundurduğunuz başka her şeyi temizleyin ve işinizi bitirin.


Bir bakışıyla şiir yazdıran burçlar hangileridir? Bu burçlar bakışlarıyla resmen büyülüyor


Resimde birinci ne gördünüz? Birinci gördüğünüz size en derininizdekini söyleyecek… Bayan yüzü mü zirvedeki insan mı yoksa ay mı?


O burçlara makûs haber! Merkür gerilemesi başlıyor bugün çok fazla hayal kırıklığı yaşayacaklar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.