Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, öğrenciye doğum günü sürprizi yaptı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara’ya okumaya gelen ancak yurtlara yerleşemeyen öğrenciler için tahsis edilen Öğrenci Misafirhanesi’nde kalan Rasim Kaya’ya doğum günü sürprizi yaptı.

Gazi Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Mersinli Kaya, 23’üncü yaşını Başkan Yaşar ve oda arkadaşlarıyla birlikte kutladı. Rasim’e “Mutlu, sağlıklı yaşların olsun” diyen Yaşar, öğrencilere, Yenimahalle Belediyesi’nin maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimine devam etmekte güçlük çeken gençler için yaşama geçireceği projelerden de bahsetti. Yaşar, şöyle konuştu:

“Hepiniz değişik bölgelerden geldiniz. Sınıf geçmek için değil öğrenmek için çalışın. Maalesef okul bitince iş bulmak oldukça güç. Bu imkanı kendinizi geliştirerek sağlayacaksınız. Burada hem arkadaşlık ilişkilerini geliştiriyorsunuz hem de bilmediğiniz konularda birbirinizle bilgi alışverişi yapıyorsunuz. Biz de sizler için elimizden geleni yapıyoruz. TEV’le 250 kişilik bir öğrenci yurdu protokolü imzalayacağız. Bu çağda yurt sorunu, çözülemeyecek bir konu değil. Devletin bu konuya el atması lazım.”

Ziyarette Cumhuriyet Akademisi’ne de değinen Başkan Yaşar, sözlerine şöyle devam etti:

“100’üncü Yıl Cumhuriyet Akademisi’nde, geleceğimiz olan siz gençler, dünyadaki yaşıtlarınızla eşit şartlarda yarışmak için bilimsel eğitimler alacaksınız. Akademide normal derslerin yanında dijital eğitimler de alarak çağdaş eğitim fırsatlarından yararlanacaksınız. Yaklaşık 10 bin metrekare inşaat alanına sahip olan tesis Yenimahalleli gençlerin kültürel, sosyal, sağlık, bilişim ve spor gibi alanlarda çağdaş eğitim sistemine uygun olarak eğitim alması için hizmet verecek. Tesiste 750 kişi kapasiteli konferans salonu, gençlik ve çocuk kütüphanesi, spor, proje geliştirme, kariyer, sanal gerçeklik, endüstriyel tasarım, sanat-tasarım, dijital tarım, enerji ve çevre, dron pilotluğu gibi kişisel gelişim akademileri bulunacak. Bu proje Türkiye’ye örnek olacak.”

Ankara’ya Mersin’den geldiğini aktararak Yaşar’a teşekkürlerini sunan Kaya ise duygularını şöyle dile getirdi:

“Ailemden uzakta bir doğum günü geçiriyordum. Sizin bana sürpriz yapmanız beni çok mutlu etti, özel hissettirdi. Ayrıca bugün bizlerin barınma sorununu çözdüğünüz için arkadaşlarım ve kendi adıma çok teşekkür ediyorum. KYK’ya bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamadık. Ev tutmak istedik ancak kiralara gücümüz yetmedi. Özel yurtlar da çok pahalıydı. Daha sonra Yenimahalle Belediyesi’nin misafirhane açtığını duyduk. Bugün burada kalabiliyorsak sizin sayenizde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir