Yükseköğretim Kurulu’nun öğrenci affında ayrıntıları belirli oldu… 4 küme istisna

YÖK, “öğrenci affı”na ait yöntem ve asılları belirledi
– Yükseköğretim kurumlarından 5 Temmuz 2022’den evvel ilişiği kesilen öğrencilerin, kanundan yararlanmaları için 7 Kasım 2022’ye kadar müracaat yapmaları gerekiyor
ANKARA (AA) – Yükseköğretim Şurası (YÖK), kamuoyunda “öğrenci affı” olarak isimlendirilen yasal düzenlemenin uygulanmasına ait yordam ve asılları belirledi.

YÖK’ten yapılan açıklamada, 5 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve kamuoyunda “öğrenci affı” olarak isimlendirilen 7417 sayılı Kanun’a ait adap ve asılların belirlendiği kaydedildi.

ÖĞRENCİ AFFINDA KAPSAM DIŞINDA KALANLAR

Buna nazaran terör, cinsel akın, taammüden öldürmenin yanı sıra devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduklarına karar verilen yapı, oluşum yahut kümelere üyeliği ile mensubiyeti bulunanlar, bu kanundan yararlanamayacak.

Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü (yüksek lisans, doktora, sanatta yeterlik, tıpta uzmanlık, tıpta yan kol uzmanlık, diş hekimliğinde uzmanlık ile eczacılıkta uzmanlık) tahsili gören öğrencilerden bu unsurun yürürlüğe girdiği tarihe kadar ilişiği kesilenler, kanundan yararlanabilecek.

TARİHLERE DİKKAT

Bir programı kazanarak kayıt yapma hakkı elde ettikleri halde kayıt yaptırmayanlar ise bu unsurun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içinde (7 Kasım 2022’ye kadar) ilişiklerinin kesildiği yahut kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna müracaatta bulunmaları kuralıyla kanunun ilgili kararlarından faydalanabilecek.

Yükseköğretim kurumlarından 5 Temmuz 2022’den evvel ilişiği kesilen öğrenciler de kanundan yararlanmak için ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna birebir tarihe kadar müracaat yapabilecek.

Başvuru müddeti içinde zorlayıcı sebeplerle başvuramayanların ise zorlayan sebebin ortadan kalktığı tarihten itibaren bir ay içinde müracaat yapmaları gerekiyor.

SAĞLIK NEDENLERİYLE BAŞVURAMAYANLAR

Sağlık nedenleriyle başvuramayanların da buna ait heyet raporunu 5 Aralık 2022 mesai bitimine kadar ibraz etmeleri halinde bu kanundan yararlanabilecekleri bildirildi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.