Yunanistan’ın vefat adası: Vefata terk edildiler

Yunanistan göçmenlere karşı insanlık dışı muamelelerinin birini daha ekledi. Kaçak yollardan Yunanistan’a girdikten sonra Türkiye’yi itilmek istenen 40 göçmen, 2 hafta evvel Meriç Nehri’nin ortasında Yunanistan tarafında kalan bir adacıkta mahsur kaldı. Yunanistan’ın koordinatları bilmesine karşın göçmenleri kurtarmaya yanaşmıyor. Bölgedeki yardım kuruluşları göçmenlere ulaşamıyor.

5 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLDÜ

Son olarak 6 Ağustos’ta, “Alarm Phone” isimli sivil örgüt, ortalarında gebe bir bayan, 8 çocuk, diyabetli yaşlı bir bayan olmak üzere toplam 40 bireyden oluşan bir mülteci topluluğundan imdat daveti aldığını duyurmuştu. Örgüt, Yunan makamlarının sığınmacıları zorla adaya itmeden evvel üç kişinin boğularak ölmesine, darp ettikleri bir kişinin de ağır yaralanmasına neden olduğu bilgisini paylaştı. Yunan adasında mahsur kalan sığınmacılar örgütle kurdukları temasta, 5 yaşındaki bir kız çocuğunun akrep ısırması sonucu öldüğünü, 9 yaşındaki ablasının ise ısırıldığı için acil tıbbi müdahale gerektiğini açıkladı.

JANDARMA ADAYA GİREMİYOR

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) de mahsur kalanların kurtulması için başlattığı çalışmaları yürütüyor. UMHD Genel Lideri Abdullah Resul Demir gazetemize yaptığı açıklamada, Yunanistan ve Türkiye makamları ile STK’lar ve mahallî ögeler nezdindeki teşebbüslerinin sürdüğünü söyledi. Demir, “ Mültecilerin mahsur kaldığı bilgisi bize ulaştıktan sonra Edirne Vilayet Jandarma Komutanlığını aradık. Komutanlık, verilen koordinatlara gitti ve Meriç Irmağı üzerindeki adacığa yakın bölgede megafonla Türkçe, Arapça ve Kürtçe davette bulundu. Fakat davetlerine karşılık gelmediğini söylediler. Buradaki en büyük sorun, adacığın ırmağın Yunanistan tarafında kalmasından ötürü Türk makamlarının adacığa müdahale edemiyor olması. Yunanistan da ‘Benim bölgemde değil’ ve muhtemelen ‘orada kimse yok’ halinde bilgi veriyor.”

SINIRA YAKIN YERE GELMELİLER

Haritada adanın açık bir formda Yunanistan hududu içinde olduğuna dikkat çeken Demir, mültecilerin en azından Türkiye hududuna yakın bir bölgeye getirilmesi için uğraştıklarını söyledi ve ekledi: “ Meriç Irmağı hududundan Türkiye hududuna gerçek gelmeleri halinde, Türk Kıyı Güvenlik grupları müdahale ederek onları kurtarabilir. Aksi takdirde hudut ihlali olacak.”

İRTİBAT HALİNDEYİZ

Hem Yunan hem Türk makamlarıyla görüşmelerin sürdüğüne dikkat çeken Demir, “ Bölgeyle ilgili Yunanistan’daki birçok sivil toplum kuruluşuna da bilgi verdik. Yunanistan’ın emniyet güçleri. Ayrıyeten Yunan Göç Yönetimindeki birçok farklı kurum ve kuruluşla yazıştık. Hepsiyle irtibat halindeyiz. Adada mahsur kalmış insanlara sahip çıkılması en azından Türkiye’ye geri gönderilip, sağlıklı insani ömür şartlarına kavuşması için uğraş gösteriyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.