AKP’nin İstanbul kampanyasında “konut” detayı; Erdoğan sahaya iniyor

AKP’de aday yoklamaları dün de Gaziantep, Ordu, Malatya ve Trabzon için devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday tanıtımını ve seçim beyannamesini 15 Ocak’ta yapması bekleniyor. Erdoğan, ocak ayı sonundan itibaren miting maratonunu başlatacak ve tüm büyükşehirlerde meydanlara çıkacak.

Milliyet’ten Ayşegül Kahvecioğlu’nun haberine göre, 26 Kasım’da 81 ilde yaklaşık 160 bin partilinin oy kullandığı bir temayül yoklamasına gitmişti. Ancak daha sonra Erdoğan, büyükşehirler için milletvekilleri, ilçe başkanları, ilçe belediye başkanları ve ilçelerden sorumlu il yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla özel bir aday belirleme çalışması daha başlatmıştı.

Bu kapsamda bugüne kadar İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Balıkesir, Samsun, Denizli, Kayseri, Kocaeli ve Sakarya milletvekilleri ve teşkilâtlarıyla ayrı ayrı toplantılar yapan Erdoğan, bu iller için belediye başkanlığına aday önerilerini istemişti. Erdoğan, dün de Genel Merkez’de Gaziantep, Ordu, Malatya ve Trabzon için aday yoklaması yaptı. Teşkilat Başkanlığı’nda toplanan sonuçlar, peyderpey Erdoğan’a sunulacak.

MHP ile toplantı 

MHP ile iş birliği yapılacak illerle ilgili gelinen son aşama ise bugün iki parti arasında yapılacak 13. seçim iş birliği toplantısında ele alınacak. Erdoğan’ın AKP’nin belediye başkan adaylarını aralık ayı sonuna doğru açıklamaya başlaması; aday tanıtım toplantısını ise seçim beyannamesiyle aynı gün 15 Ocak’ta yapması bekleniyor. Sembolik bir anlam da taşıyan bu tarihin, 1994 yılında Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını açıkladığı gün olduğu biliniyor.

AKP seçime yönelik propaganda çalışmalarında lokomotif kampanyasını “İstanbul” üzerine inşa edecek. Kentsel dönüşüm de bu kampanyanın ana eksenini oluşturacak. Partinin seçim sloganlarının ise “Gerçek belediyecilik”, “Yeniden İstanbul” ve “Sen ben yok, biz var” olması bekleniyor.

Seçim kampanyasında İmamoğlu vurgusu 

İstanbul için kurulacak kampanya söyleminde, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 2019 yılında göreve geldiğinde verdiği “5 yılda 100 bin konutta dönüşüm” vaadine rağmen ancak 2 bin konutun dönüşümünü tamamlayabildiği vurgulanacak. Ocak ayının son haftasından itibaren seçim gezilerine başlaması beklenen Erdoğan’ın bu süreçte tüm büyükşehirlerde miting yapması; özellikle deprem bölgesine önem vermesi, her ilin dinamiklerine göre özel olarak hazırlanacak seçim kampanyası kapsamında tüm söylemlerinde “hizmet belediyeciliğini” ve “kentsel sorunlara çözüm önerilerini” öne çıkaracağı belirtiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx