Bağırsakları anında çalıştırıyor! Ispanaktan daha güçlü, demire tavan yaptırıyor

Genellikle salatalarda tercih edilen terenin belirli kısımları yiyecek olarak kullanılırken toprakta kalan kısımları ise ilaç yapımında kullanılıyor. Tere bitkisi, içindeki bileşenler sayesinde sağlığa sayısız faydalar sunuyor. Tere bitkisini öğünlerinize dahil etmenin vakti geldi.

AKCİĞER TEMİZLİĞİ YAPAR

Tere bitkisi, özellikle sigara içen insanlara önerilir. Kaynar suda 15 tereyi kaynattıktan sonra içebilirsiniz. Solunum yollarını olumlu etkileyen bu kür, akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tere tohumları tüketmek şiddetli öksürük sıkıntısının önüne geçebilir, iyi bir balgam söktürücüdür.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENİR

Bol C vitamini içeren tere, bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun alması gereken C vitamini miktarını karşılayarak antioksidan görevi görmeye başlar. Vücuttaki iltihaplanmayı düşürür ve mikroplardan arındırır. Düzenli tüketirseniz, olası enfeksiyon risklerini de en aza indirebilir.

KİLO VERME SÜRECİNİ HIZLANDIRIR

Kabızlık problemi yaşayan kişiler için müshil ilacı olarak kabul edilen tere, bağırsak sağlığı için etkili bir rol oynar. Bu doğal ilaç, tembel bağırsakları çalıştırarak çok daha hızlı kilo vermenizi sağlayabilir.

Bağırsak temizliği sağlayan bu bitkiyi fazla tükettiğinizde iştah artırıcı özellikler de sağlayabilir. Ancak bağırsak hareketliliği sayesinde kilo vermek çok daha mümkün ve hızlı olacak. Tere tohumu ve bal karışımı, dizanteri rahatsızlığını iyileştirmede bir numaradır.

BAŞ AĞRISINI GİDERİR

Çiğneyerek de tüketebileceğiniz tere tohumları, baş ağrısı, öksürük, bronşit ve astım gibi günlük hayatı fazlasıyla etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Nefes darlığına iyi geldiği biliniyor.

KANDAKİ DEMİR MİKTARI ARTAR

Tere tohumları, hemoglobin miktarını artırarak demir minerali üretir. Demir eksikliği yaşayan bireylerin mutlaka tüketmesi gereken tere, saç dökülmesi, kırılan tırnaklar, kemik hastalıkları gibi sorunları giderebilir. Uzmanlara göre tere ıspanaktan daha fazla demir içeriyor.

Kansızlık problemi yaşıyorsanız tere bitkisi imdadınıza yetişebilir. Düzenli olarak tükettiğinizde kansızlığın vücutta yarattığı etkileri azaltabilir. Kan şekerini dengelemeye yardımcı olan tere bitkisinin, yapılan çalışmalar sonucunda diyabet hastaları için de bir tehdit oluşturmadığı söyleniyor.

Tere tohumları, içindeki dengeleyici bileşenlerle kan şekerini düşürdüğü için diyabet tedavisinde kullanılabilir. Kolesterol, trigliserid ve kötü kolesterolü azalttığı da araştırmalar dahilinde belirtiliyor.

ANNE SÜTÜNÜ ÇOĞALTIR

Özellikle emziren anneler düzenli olarak tere tükettiğinde prolaktini harekete geçirebilir. Anne sütündeki gerekli mineral ve vitaminleri sağlamak için gerekli olan prolaktin, sütün üretimine yardımcı olur.

TAHRİŞ OLAN CİLDİ İYİLEŞTİRİR

Tere bitkisi, güneş yanığı ve tahriş olan cilt yapıları üzerinde iyileştirici bir etki sağlar. Saç sağlığı için de tere tüketilebilir veya macun haline getirerek saçlarınıza sürebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx