Bitcoin Hep Önde! Süper Gücün Değer Kaybı Bunu Gösteriyor

Bitcoin ve ABD doları karşılaştırması ilginç sonuç ortaya koyuyor. Dolar uzun zamandır en güçlü itibari para birimlerinden biri. Son on yılda doların durumu ilginç. Buna göre 17’si G20 üyesi ülkelerden olmak üzere 115 ulusal para biriminden daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte, dolar aynı 10 yıllık dönemde Bitcoin (BTC) tarafından güçlü bir şekilde geride bırakıldı.

Dolar Bitcoin karşısında eridi

Kriptokoin.com olarak baktığımızda Bitcoin/USD fiyat grafiğinden alınan veriler, tüm zamanların en zengin ülkelerinden birinin itibari para biriminin bile piyasa değerine göre lider kripto para birimi karşısında değerini koruyamadığını gösteriyor.

30 Eylül 2013’ten bugüne kadar ABD Doları, Bitcoin karşısında değerinin %99,52’sini kaybetti. İlginç bir şekilde, bu aynı zamanda BTC için farklı bir duruma işaret ediyor. Buna göre dolar karşısında %22.000’den daha yüksek bir fiyat artışını temsil ediyor.

Çin’in baskıları

Özellikle, Çin merkez bankası 2013’ün sonlarında Bitcoin’e baskı yapmaya başladı. Ayrıca yerel finans kurumlarının Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmesini yasakladı. Aynı zamanda CoinGecko ve CoinMarketCap gibi bazı ünlü endekslerin kripto para biriminin fiyatını takip etmeye başladığı yıldı.

Bitcoin’in son 10 yılda satın alma gücünün neredeyse tamamını kullanarak ABD dolarından daha iyi performans göstermesi, BTC’nin ABD doları karşısında büyük kayıplar yaşayan diğer itibari para birimleri karşısında daha da güçlü bir para birimi seçeneği olduğunu kanıtladı. Creative Planning’in Baş Piyasa Stratejisti Charlie Bilello bu noktada bir paylaşım yapıyor. Buna göre 28 Eylül’de 10 yıllık bir zaman diliminde ABD doları karşısında değer kaybeden 115 itibari para birimini içeren güncellenmiş bir grafik paylaştı.

Grafik ne söylüyor?

İlginç bir şekilde, dolar karşısında ikinci en kötü performans gösteren Sudan Poundu (SDG). Sudan Pundu bile Bitcoin karşısında farklı bir durum gösterdi. Buna göre BTC karşısında dolardan daha az kayıp yaşıyor. Ancak bu durumu elbetteki Bitcoin fiyatının potansiyeline bağlamak gerekiyor. Çünkü tek haneli fiyatlardan beş haneli fiyatlara ulaşma söz konusu.

Kısa bir süre önce Bitcoin’in 2023 yılındaki hareketine dair ilginç bir veri ortaya çıkmıştı. Buna göre Hint Rupisi (INR) ve Pakistan Rupisi (PKR) karşısında nasıl bir performans sergilediğini açıklamıştık. BTC’nin INR veya PKR’ye karşı 10 yıllık bir geçmişi olmamasına yok. Ancak dolar karşısında %24,7 ve %63,6 kaybettikleri göz önüne alındığında bir karşılaştırma mümkün. Bitcoin’e karşı on yıllık kayıplarının sırasıyla %99,63 ve %99,82 olduğu sonucuna varmak doğru olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx