Cumhuriyet´in 100´üncü yılında 100 günlük festival

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin 10’uncu durağı olan Efes Kültür Yolu Festivali, 28 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek. Bu sabah İzmir’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy İzmir Kültür Sanat Fabrikası’nda Efes Kültür Yolu Festivali için gazetecilerle bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu yıl Cumhuriyet´in 100´üncü yılında yüz günlük bir seri yapmak istediklerini ifade ederek, festival yapılan şehir sayısının da 11’e yükseltildiğinibelirtti.

NEVŞEHİR’DEN ANTALYA’YA …

“Bakan Ersoy, bu yüz günlük seri 5 Ağustos’ta Nevşehir’de başladı. Çanakkale, Gaziantep, İstanbul, Ankara şu anda İzmir ve Antalya ile devam edecek. Etkinlikler her kesimden, her yaş grubuna hitap ediyor. Herkes zevkine uygun birkaç farklı sanat etkinliğine katılabiliyor. 9 gün boyunca şehir sanata doysun istiyoruz” dedi.

İzmirlileri heyecanlandıracak sergiler,konserler ve etkinlik programları Sanat severlerle buluşacak.

“İZMİR’E SİYASİ YAKLAŞMAMAK LAZIM “

Bakan Mehmet Nuri Ersoy , İzmir adına üzülüyorum diyerek şunları söyledi;

“Çeşme planı askıya çıkmaya hazır. Ama yürütmeyi durdurma var. Adli tatil sürecinde olduğu için muhtemelen önümüzdeki ay mahkeme kararını verecek. İzmir gibi şehirlerde bu konulara siyasi yaklaşmıyoruz. Bütün fikirlere saygı gösteriyoruz. Planla ilgili sunum yaptığımızda bize birçok talep geldi. Bakanlığın çalışmasında bu taleplerin büyük kısmı karşılandı.

“Bu konuya samimi ve şeffaf yaklaşıyoruz. Ancak belediye dahil olmak üzere birileri toplantılarda farklı çıkışta, farklı açıklamalar yapıp konuya samimi yaklaşmadılar. İzmir adınaüzülüyorum. İzmir için siyası yaklaşmamak lazım. Her fırsatı değerlendirip İzmir , İstanbul için projeler yapıyoruz. İzmir’ i hak ettiği yere getireceğiz” ifadelerini kullandı.

İZMİRLİLER EN ÇOK HAVA TRAFİĞİNDEN ŞİKAYET EDİYOR

“İzmirliler, İstanbul üzerinden dünyaya bağlanmak istemiyor. Arz talep dengesi yaratmazsanız bu nasıl olacak? Bu tarz Ege projeleri ile İzmir’i en az 40 ülkeye 70-80 şehre bağlayabilirsiniz. En yakın örneği Antalya; 200’den fazla şehre bağlantısı var. Biz buradan elde ettiğimiz gelirle öncelikle İzmir’in restorasyona ihtiyacı olan projelere destek vereceğiz. Bu sadece Çeşme projesi değil. Buradan elde edilen gelir Ege’nin tamamına harcanacak. Başta Çeşme olarak alt yapı sorunları var. Bu proje hepsini çözüyor. Projede her şey düşünüldü. Proje bakanlık bürokratları tarafından hazırlanmadı. 7 üniversite, 50’den fazla akademisyen, yurt dışındaki enstitünün hazırladığı binlerce sayfalık bir çalışmaydı. Bu işin uzmanları hazırladı. Beni üzen bir bilirkişi atanıyor. Klasörlerce rapor var, akademisyenlerin çalışmaları var. Sekiz ay detaylı çalışıldı. Ne zaman iyi bir şey yapılmaya çalışılsa hemen ‘Bu rant projesi’ diye başlık atılıyor. İzmir için siyasi yaklaşmamak lazım. Her fırsatı değerlendirip İzmir, İstanbul için projeler yapıyoruz. İzmir’i hak ettiği yere getireceğiz’ dedi.

İZMİRLİLERE MÜJDE

Dünyaca ünlü restoran değerlendirme sistemi Michelin tarafından 2023 yılında İstanbul ve Bodrum’la birlikte Türkiye rehberine dahil edilen İzmir’in, gastronomik zenginlikleri de festivalde ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx