Kuruyan göle taşıma su: Dünyada bunun örneği yok

Türkiye’de benimsenen yanlış su politikaları ülkedeki kuraklığı tetiklemeye devam ediyor.

Özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan tarım politikaları ve suyun yanlış yönetiminden dolayı doğal göller ve yeraltı suları yok oldu. Marmara Gölü, Tuz Gölü ve Dipsiz Göl de kuraklığa yenildi.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre, Ulusal Sulak Alan ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre koruma altında olması gereken Marmara Gölü için “kurtarma” çalışmalarına başlandı. Konuya ilişkin Devlet Su İşleri planlama ve proje hazırladı. 15 milyon TL değerindeki proje kapsamında yapılacak olan beş regülatör aracılığıyla göle 25 milyon metreküp su taşınması hedefleniyor. Su ise Bozdağ’dan alınacak. Aralık ayında ihaleye çıkılacak olan projeye ise yaşam savunucuları ve uzmanlar karşı çıkıyor.

“EKOKIRIMA NEDEN OLUR”

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı ve göl uzmanı Dr. Erol Kesici ise su taşımayla doğal göl oluşturulamayacağını hatırlattı.

Alanın tekrardan göl olabilmesi için ekosistemiyle korunması gerektiğini belirten Kesici, “Taşıma suyla göl oluşturmak mümkün değildir. Dünyada bunun örneği yok. Çukura su doldurursanız bataklık oluşur, ekosistem oluşmaz. Ayrıca taşınacak su Bozdağ’ın doğal yaşam için kıymetli olan ekosistemini göçertir. Bu da ekokırıma neden olur” dedi. Yapılanların bilime aykırı olduğunu söyleyen Kesici, “Su taşımayla doğal göl oluşuyorsa iş makineleriyle, sondajla açılan alanlara su dolduralım göl oluşsun. Bu şekilde yapılan doğal göl mü olacak, su deposu mu?” diye konuştu.

(Erol Kesici)

“BU PLAN İPTAL EDİLMELİ”

Doğa Derneği tarafından yapılan açıklamada Bozdağ üzerindeki en önemli tehdidin su kaynaklarına yapılan müdahaleler olduğu söylendi. Derneğin açıklamasında, “DSİ Gördes Barajı’ndan veya bu amaçla inşa edilmiş besleme kanallarından var olan suyu göle vermek yerine Bozdağlar bölgesinden 25 milyon metreküp suyu göle taşımayı hedefliyor. Bozdağlar bölgesindeki ekolojik döngüyü de yok edecek bu planın iptal edilmesini talep ediyoruz” dendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx