Neler oluyor: Türkiye’de ilk kez görüldü

Kuzey Işıkları Pazar gecesi hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanında çıplak gözle görüldü. Güney İngiltere’nin bazı bölgelerinde gökyüzünü aydınlatan bu ışıklar, Türkiye’de de Ordu’nun Ünye ilçesinde Van’ın Özalp ilçesinde ve Balıkesir, Marmara Adası’nda da kuzey (kutup) ışıkları görüldü.

Yeşil ve kırmızı ışık yayan aurora borealis, binlerce yıldır hayatımızın içinde. Ancak çok fazla karşımıza çıkmadığı için nadir olarak görülebildiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan Kuzey Işıkları’nın jeomanyetik fırtınalar sırasında ortaya çıktığı bildirildi.

KUZEY IŞIKLARI TÜRKİYE’DE DE GÖRÜLDÜ

The Guardin’a göre bu tür ışıklar, genellikle en çok, aurora australis olarak adlandırılan, Dünya’nın manyetik kuzey ve güney kutuplarının yakınında görülüyor. Güneş rüzgarı olarak bilinen güneşten gelen parçacıkların etkileşiminden oluşuyor. Ayrıca milyonlarca mil yol alabilen bu parçacıklar Dünya’nın genellikle kutup bölgelerinde ortaya çıkıyor.

Bunun yanı sıra Kuzey Işıkları, çarptığı gaz molekülü ve atmosferine bağlı olarak, ışığın farklı dalga boylarında farklı miktarlarda enerji açığa çıkmakta. Oksijen yeşil ışık üretirken, gökyüzünün kırmızı renkte parlamasına neden oluyor.

VAN

ORDU

BALIKESİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx