‘Nişan’ töreni yapılan çocuklar koruma altına alındı

Fatma Keber

MARDİN – Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğduktan sonra “beşik kertmesi” yapılan 8 yaşındaki U.A. ile 9 yaşındaki R.A. için aile arasında “nişan” töreni düzenlendi.
Sosyal medyada görüntüleri paylaşılan nişan büyük tepki çekince Kızıltepe Kaymakamlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü inceleme başlattı.

VALİLİK: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Mardin Valiliği çocukların koruma altına aldığını duyurdu. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Valiliğimizce; Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ve İl Emniyet Müdürlüğümüzce ivedilikle konunun araştırılması talimatı verilmiştir.
Söz konusu çocuklarımıza yönelik; geçici tedbir kararı alınarak, çocuklarımız koruma altına alınmıştır.
Konuyla ilgili başlatılan adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”

Kızıltepe Kaymakamlığı ise olayla ilgili ailelerin ifadelerinin alındığı bilgisini paylaştı.

MARDİN BAROSU: İFADELER SÜRÜYOR

Mardin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’ndan avukat Berivan Çelik ise olaya karışanların ifade işlemlerinin sürdüğü bilgisini verdi. Çelik “CMK’den avukatlar atanmış, avukatlar hala içeride. İfadeler devam ediyor, soruşturma sürüyor. Önce çocukların, ardından ailelerin beyanları alınacak. Ona göre bir şeyler hazırlanacak. Ailenin beyanının bilmediğimiz için şu an net bir şey söyleyemiyoruz” dedi.

’BİZ VAHŞİ İNSANLAR DEĞİLİZ’

Öte yandan “nişan”lanan kız çocuğunun babası Uğur A., töreni şu sözlerle savundu: “Bunlar daha küçükler, okul okuyorlar. 18 yaşını doldurmayana kadar evlendirilmez zaten. Biz aile içinde bir sevinelim dedik. İleride büyüdükleri zaman herkes bilsin ki bunlar birbirine ait. Biz kendi aramızda yüzük taktık.

Törenin bu kadar yankı uyandıracağını bilemedik. Hemen evlendirmek gibi bir durumumuz yok. Biz vahşi insanlar değiliz…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx