Prim Borçlarına Af Geliyor! Peki Kimler Yararlanacak?

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş, GSS prim borçlarıyla ilgili önemli bir değişikliği vurgulayarak, sigortası olmayan vatandaşların her ay 402 TL tutarında borç kaydedildiğini belirtti.

Karakaş’a göre, önceki yeşil kartlı olarak adlandırılan ve GSS borcu bulunan vatandaşlar, çalışmadıkları için her ay 402 TL GSS primi ödemekle karşı karşıyalar. Bu borçlarda gecikme zammı da bulunmakta, büyük birikmiş borçlar söz konusu. Ancak Torba Kanun kapsamında beklenmedik bir düzenleme var: 1 Ocak 2024’e kadar biriken GSS prim borçları, faizleri ve gecikme cezaları devlet tarafından tamamen silinecek. Devlet, artık bu borçların ödenmesini de talep etmeyecek.

Meclis’e sunulan 80 maddelik torba yasa teklifi içerisinde GSS prim borçlarının düzenlenmesine ilişkin bir madde de yer aldı. Teklifin onaylanması halinde GSS prim borçlularına af gelecek.

Aftan 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar yararlanacak. Af kapsamında da ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammının tamamından vazgeçiliyor.

GSS BORCUNA AF NE ZAMAN GELECEK?

Teklif, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi halinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşacak. Halihazırda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın yapılacak düzenlemenin ardından yeni yıla GSS prim borcu olmadan gireceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx