Siyaset tarihine geçti! Erdoğan’dan dünyaya liderlik dersi

  •        Haber7-ÖZEL

Siyasi hayatına ilçe gençlik kolu başkanlığıyla başlayan ve kademe kademe siyasetin her noktasında görev yaparak devlet tecrübesi kazanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılların birikimini son 2 yılda dünyayı sarsan savaşlarda bir kez daha gözler önüne serdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılında patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı ve 7 Ekim‘de başlayan Filistin-İsrail savaşında aldığı pozisyonla, Türkiye ve dünyadaki bütün kesimlerin takdirini topladı.

1976‘da yılında siyasete giriş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, politikanın her kademesinde görev alarak kazandığı tecrübeyle Türkiye’yi 21 yıldır aralıksız yönetiyor. Bugüne kadar iç siyasette eski Türkiye’den kalma muhtıralar, darbe girişimi ve birçok zorlukla mücadele eden Erdoğan, iktidarı döneminde çok sayıda büyük dünya meselesinde belirleyici rol üstlendi. 

DÜNYA LİDERLERİNİN UFKUNU AÇTI

Dünyanın en tecrübeli devlet başkanlarından biri olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazandığı tüm birikimi son birkaç yıl içerisinde yaşanan dünya krizlerinde etkili biçimde kullandı. 24 Şubat 2022‘de Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesiyle başlayan savaşta, dünya liderlerinin aksine savaş halindeki iki ülkeyle de iletişim kanallarını açık tutarak, dünya siyaset tarihine geçen Erdoğan, bu tutumuyla birçok dünya liderinin ufkunu açtı. 

Rusya-Ukrayna savaşında denge politikası uygulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı ülkelerinin devlet başkanlarını şaşkına çevirdi. Batı ülkeleri Rusya-Ukrayna savaşında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky‘nin yanında yer alarak Rusya’ya karşı ambargo kararı aldı. Bütün baskılara rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan savaşta bir tarafın parçası olmayarak birçok konuda arabulucu rolünü üstlendi. 

DEVLET BAŞKANLARI AYAKTA ALKIŞLADI

Dünyanın gıda krizine sürüklendiği tahıl krizi konusunda Rusya Devlet Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanıyla defalarca görüşerek tahıl koridorunun oluşturulmasında büyük rol üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyanın takdirini topladı.

Milyonlarca insanı gıda kıtlığından kurtaran çabaları sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya liderleri tarafından adeta ayakta alkışlandı.

2. SAVAŞTA YİNE DOĞRU TUTUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşı esnasında takındığı tutum ve tecrübesi dolayısıyla aldığı doğru kararlar bugün Filistin-İsrail savaşında da kendisini gösteriyor. 7 Ekim‘de başlayan Filistin-İsrail savaşında da savaşın taraflarıyla iletişim kanallarını kapatmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye kamuoyu ve dünya tarafından doğru adımlar attığı belirtiliyor. 

EN MUHALİF İSİMLER BİLE TAKDİR ETTİ

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın hemen hemen her attığı adıma karşı çıkan en muhalif isimler bile Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Filistin-İsrail savaşındaki izlediği yolu doğru bulduğunu söylüyor. Bu isimler arasında Erdoğan’ın siyasi rakipleri İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ve Erdoğan karşıtlığıyla tanınan İsmail Saymaz, Fazıl Say, Celal Şengör, Fatih Altaylı, İlber Ortaylı, Ertuğrul Özkök, Nevşin Mengü ve Cüneyt Özdemir gibi isimler de bulunuyor. 

Erdoğan’ın Hamas-İsrail açıklamasında İsmail Saymaz “Doğru çizgi izleniyor” derken, Fazıl Say ise “Erdoğan şu ana kadar barış için dünya üzerinde en iyi en doğru açıklamaları yapan liderdir” dedi. Erdoğan’ın savaştaki tutumuna yönelik Prof. Celal Şengör “İsrail-Hamas savaşı çıktığından beri en akıllı lafı Tayyip Erdoğan etti.” açıklamasında bulunurken Tarihçi Prof. İlber Ortaylı ise Şengör’ün Erdoğan açıklamalarına ‘Evet doğru’ diyerek destek verdi. 

SCHOLZ: KANI ERDOĞAN DURDURUR

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Federal Meclis’te İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalarla ilgili konuşma yaptığı esnada savaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın durdurabileceğini söyledi. Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın Filistin-İsrail savaşında gerginliği azaltmada önemli rol oynayabileceğini ifade etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx