Türkiye yine Odatv’den öğrenecek: Kılıçdaroğlu’na giden dosya… Sarıgül bir araya getirdi

İzmir’de siyasi partiler Genel Merkezlerden gelecek “ittifak olacak ya da olmayacak” bilgisi beklerken bir taraftan da CHP’de siyasi kazan kaynamaya başladı.

CHP’nin 2019 yerel seçimlerinde kazandığı Menemen Belediyesi daha sonra AKP’ye geçerek vekil Belediye Başkanı Aydın Pehlivan tarafından yönetilmeye başlandı.

Menemen Belediyesi 2024 yerel seçimleri için CHP ‘den önce ihraç edilen sonra geri dönen 4 dönem (1999- 2019 ) Menemen Belediye başkanı olarak görev yapan Tahir Şahin‘in adı geçiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde Menemen Belediye başkanlığı görevi yapan Tahir Şahin’in CHP’den ihraç edilmesinin sebebi CHP’li Serdar Aksoy’u eleştirmesi olarak basında yer alsa da asıl gerçek, gündemi sarsacak bir olaydı.

Menemen’de yaşanan büyük yolsuzluk ve FETÖ ilişkileri Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tarafından Kemal Kılıçdaroğlu’na dosya halinde götürüldü.

Aksoy, CHP eski YDK Başkanı Uğur Bayraktar’a ve Kılıçdaroğlu’na belgeleriyle anlattığı yolsuzlukların karşılığında eski CHP’li belediye başkanı Tahir Şahin’e dava açacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu “Başkan, çok ses çıkarmadan gereğini yap” diyerek olayların basına sızmasını istemedi ve Tahir Şahin CHP’den 2020 yılında ihraç edildi.

ADI FETÖ SORUŞTURMASINDA DA GEÇİYOR

Eski başkan Tahir Şahin’in adı FETÖ soruşturmasında da geçiyordu.

Menemen’de gayrimenkullerin dernek üzerinden FETÖ’cü iddiası olan 3.şahıslara kiralanması Serdar Aksoy tarafından yargıya taşındı.

Oğuz Kaan Salıcı, Serdar Aksoy’dan bu olayları gündeme getirmemesini ve bu dosyayı kapatmasını istese de Aksoy, Profesör Dr. Duran Bülbül’e tespit yaptırarak yargı yoluna gitti.

İçişleri Bakanlığı Müfettiş Teftiş Kurulu Başkanlığı ve bilirkişi raporlarının küçük bir kısmına göre; Menemen Belediye eski Başkanı CHP’li Tahir Şahin hakkında şu ifadeler yer aldı;

Menemen Belediyesine ait gayrimenkulleri kendisinin başkanı olduğu “Menemen Spor kulübü Derneği“ne kiralıyor. Önemli bir gayrimenkulü yıllık 57 bin 900 TL’ye kiralayan Spor kulübü derneği yıllık ücreti Belediyeye ödemediği gibi 3. Şahıslara belediyenin gayrimenkullerini kiralıyor. 57 bin 900 TL ‘ye belediyeden kiralanan gayrimenkul 3. Şahıslara 420 bin TL’ye kiralanıyor. Aradaki fark 362 bin 100 TL .

Başkan Şahin yine Menemen Belediyesine ait bir taşınmazı Menemen Spor kulübü derneğine yıllık 14 bin 4 TL. karşılığı kiralıyor, dernek bu taşınmazı 3. Şahıslara yıllık 300 bin TL’ye kiralıyor. Aradaki fark 285 bin 996 TL. Yaklaşık iki yüze yakın kamuya ait gayrimenkuller CHP’li belediye başkanı tarafından kendi derneğine sonra da 3. Şahıslara fahiş fiyatlara kiralanıyor.

DERNEĞİ ELİNDEN ÇIKARDI

Tahir Şahin en son Menemen Spor Kulübü Derneğini Altay Spor kulübü başkanına satarak derneği elinden çıkarıyor.

FETÖ soruşturması ve Menemen Belediyesi’nin zarara uğratılması olaylarını belgeleriyle bilen Kemal Kılıçdaroğlu 2023 Genel Seçimlerinde Partiye geri dönmek isteyen Tahir Şahin’in yakın çalışma arkadaşı Mustafa Sarıgül Kılıçdaroğlu ve Şahin’i Erzincan gezisinde bir araya getiriyor. Bu buluşma Tahir Şahin’in CHP’ye geri dönmesini sağlıyor.

SORULAR

İktidarın şeffaf olmasını isteyen kamuoyu aynı şeyi muhalefetten de bekliyor.

-CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül siyaseten yakın çalışma arkadaşı Tahir Şahin’in FETÖ soruşturmasında adı geçtiğini ve ayrıca belediyeye ait gayrimenkulleri 3. Şahıslara kiraladığı gerçeğini bilerek neden Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya getirdi?

-Kemal Kılıçdaroğlu bildiği bu yolsuzluk karşısında neden sessiz kaldı ?

-CHP’nin içerisinde FETÖ bağlantılı kişileri neden partiden uzaklaştırmadı?

– FETÖ doyasının akıbeti ne oldu ?

-Belediyeye ait gayrimenkuller 3. Şahıslara fahiş fiyatlara kiralanarak haksız kazanç elde edilerek 285 bin TL ve 362 bin TL gibi aradaki farklar nereye ve nasıl harcandı?

-CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel’de yaşanan bu gerçeklere sessiz kalacak mı?

İlerleyen günlerde göreceğiz…

Gamze İşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx