Venezuela’daki ‘lüks hapishane’yi yıllarca kontrol eden çete lideri 5 ülkede aranıyor

Güney Amerika’da 5 ülke, Venezuela’da yıllardır en büyük çetelerden Tren de Aragua kontrolündeki hapishanenin geri alınmasının ardından kayıplara karışan çete lideri Hector Guerrero Flores’i arıyor.

AA’nın BBC’den aktardığı habere göre, Venezuela’nın yanı sıra Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili polisi, 20 Eylül’de düzenlenen baskınla kontrolün çetenin elinden alındığı Tocoron Hapishanesi’nde yapılan aramada bulunamayan 39 yaşındaki çete lideri Flores için geniş çaplı arama başlattı.

Ülke dışına kaçtığı değerlendirilen Flores’in liderliğinde Tren de Aragua çetesinin, Kolombiya, Ekvador, Peru ve Şili’ye de yayıldığı belirtiliyor.

Çete lideri 2012’de gardiyanlara rüşvet vererek hapishaneden kaçtı, 2013’te yeniden tutuklandıktan sonra hapishaneye geri gönderildi.

Flores’in hapishaneyi çetenin merkezi haline getirdiği ve ”lüks bir otelin imkanlarıyla donattığı” ifade ediliyor.

Çete üyeleri hapishaneye kendileri için yüzme havuzu yaptırmıştı.

Çetenin insan kaçakçılığından uyuşturucu ticaretine kadar birçok suça karıştığı biliniyor.

Venezuela hükümeti 20 Eylül’de, yıllardır ülkedeki en büyük çetelerden “Tren de Aragua”nın kontrolünde bulunan Tocoron Hapishanesi’ni, 11 bin askerle müdahale ederek geri almıştı.

Tren de Aragua çetesinin lideri Hector Guerrero Flores, hapishanede 17 yıllık cezasını çekiyordu.

Tocoron Hapishanesi’ndeki mahkumlar yıllardır bina içindeki bölümlerde özgürce dolaşabiliyor, yasa dışı olarak yaptırdıkları havuz, gece kulübü, mini hayvanat bahçesi gibi alanlarda vakit geçiriyorlardı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx